Chrome OS 86 ile simgelere standart geliyor!

Chrome OS 86

Google, Chrome OS 86 güncellemesi ile Apple’ın macOS 11 Big Sur’da yaptığını yapacak ve simgelere bir standart getirecek.

Google’ın masaüstü işletim sistemi olan ChromeOS sessiz sedasız gelişmeye devam ediyor. Linux’un en büyük rakibi haline geleceğini düşündüğümüz Chrome OS 86 güncellemesi ile yeni bir düzene kavuşuyor. Bildiğiniz gibi işletim sistemlerinde tasarım çok önemlidir. Keza Google, Android’de de geçtiğimiz yıllarda simge konusunda bir standart belirlemişti. Yuvarlak hatlara sahip olan icon mask‘ler ile simge oluşturmayı zorunlu kılan Google, bu özelliği masaüstü işletim sistemine de getiriyor.

Chrome OS 86 simge değişikliğine gidiyor

Henüz geliştirme aşamasında olan 86 yapı numaralı güncelleme ile artık ChromeOS’teki uygulama simgeleri belli bir nizam çerçevesinde oluşturulacak. Yani geliştiriciler kafalarına estikleri gibi simge oluşturmayacak. Android‘deki gibi yuvarlak bir çerçeve içerisine oluşturulacak olan simgeler sayesinde işletim sistemindeki tasarımsal düzen sağlanmış olacak.

Chrome OS 86

Apple da bu standarta henüz beta testleri devam eden macOS 11 Big Sur güncellemesi ile geçecek. Yuvarlak yerine kare simgeleri tercih edecek olan Apple, 2021 yılı içerisinde Mac App Store’a yüklenen tüm uygulamalarda bu şartı arayacak. Geliştiricilere de yine 2021 sonuna kadar simge güncellemesi için vakit tanımlanacak.

Android otomatik doldurma yüz tanıma ve parmak izi özelliğine kavuşuyor!

Apple’ın bu hamlesi ARM tabanlı MacBook’lar ile şahlanacak olan Mac App Store için olacak. Google’ın simge düzenine geçmesi de ChromeOS’in parlak bir gelecek vadettiğinin bir işareti olarak yorumlanabilir.