Chrome eklentisi veri hırsızlığı yapıyor: Büyük tehlike açıklandı

Google arama motoru sonuçları güncellendi! İşte detaylar

Chrome eklentisi veri hırsızlığı yapıyor iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Peki bu söylentiler doğru mu? İşte konuyla alakalı merak edilen bütün detaylar.

Bugünlerde bazı kullanıcılar Chrome eklentisi veri hırsızlığı yapıyor söylentilerini ortaya attı. İşin aslına bakacak olursak buna kimse pek ihtimal vermedi. Google genellikle Chrome uygulaması hakkında çok sıkı denetimler gerçekleştiriyor. Ancak bu denetimlerin yeterli olmadığı görülüyor. Özellikle de geliştiriciler bu denetim içerisinde daha büyük etkiye sahip.

Chrome uygulamasında çok ilginç bir güvenlik açığı tespit edildi. Cihazın senkronizasyon özelliği ile zayıflamış olan tarayıcılara komut göndermek ve buralardan verileri almak açıkçası pek zor olmuyordu. Yani bilgisayar korsanları sahte Google kurmuşlardı. Ancak profesyonel birisi uzun süre bakarsa anlayabilirdi.

Senkronizasyon özelliği suistimal edildi

Google tarafından yapılan açıklamaya göre senkronizasyon bölümü kayıp yaşadı. Keşfedilen bir eklenti güvenlik duvarlarını aşarak size ait verilere ulaşabiliyor. Chrome tarayıcısı içerisinde yer alan bu eklenti geliştirici modu ile kurulabiliyor. Yani henüz tam olarak piyasaya sunulmuş değil.

Chrome eklentisi veri hırsızlığı
Google platformunda yer alan senkronizasyon bölümü size ait bütün verileri kendisinde topluyor. Böylece yüksek bulut hizmetlerine gerek kalmadan buralarda veriler yedekleniyor. Birçok kişi şifresini Google Chrome uygulamasında bırakıyor. Kullanıcıların tarayıcısına ve bulut depolamasında istedikleri zaman bilgilere yeniden erişilebiliyor.

Senkronize edilmiş olan Google Chrome birçok eklentiyi kendisinde barındırıyor. Bu eklentilerin kaybolması durumunda firma elbette zor durumda kalmayacak. Bu eklentiler eğer uygulamadan kaldırılmazsa adı kötülenecek. Böyle bir problemle karşılaşmak istemeyen yetkililer, muhtemelen Google Chrome senkronizasyon özelliğini sürekli kullanacak.

Black Shark telefon Google Play Console’da ortaya çıktı

Google konuyla alakalı yeni koruma önlemleri alacağını söylese bile yine de hiçbir şey net değil. Peki sizce Google Chrome senkronizasyon özelliği güvenilir mi?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir