Ana SayfaGundemÇevre kirliliğini zirvede yaşayan şehirler belli oldu: Sizin şehrinizde durumlar nasıl

Çevre kirliliğini zirvede yaşayan şehirler belli oldu: Sizin şehrinizde durumlar nasıl

Çevre kirliliğini zirvede yaşayan bazı şehirler ortaya çıktı. Bu şehirlerin insan sağlığına fazlasıyla zararlı olduğu ifade ediliyor. İşte konuyla alakalı merak edilenler.

Yapılan yeni bir araştırma ile birlikte çevre kirliliğini zirvede yaşayan şehirler açıklandı. Özellikle modernleşme ve teknolojinin artması çevrede daha fazla tüketimin meydana gelmesine neden oluyor. İnsan yoğunluğu arttıkça bu tüketimin daha da yoğunlaştığı görülüyor. Bu durumda çevre kirliliği ortaya çıkıyor.

Fosil yakıtlar ve çeşitli teknolojik ürünler çevre kirliliğinde en önemli etkenler arasında yer alıyor. Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öncülüğünde yapılan bir çalışma ile birlikte fosil yakıtların aslında çevre kirliliğine ne kadar etki ettiği ortaya çıkarılmış oldu. Bazı iller bu konuda büyük kaygı uyandırıyor.

Çevre kirliliğini zirvede yaşayan şehirlerde insan sağlığı tehlikede

Çevre kirliliği denilince akıllara ilk olarak genellikle İstanbul geliyor. Gaz, kömür ve yağlar gibi fosil yakıtların yanması bazı illerde felakete neden olabiliyor. İstanbul bu konuda gerçekten de fazlasıyla büyük bir etkiye sahip.

Çevre kirliliğini zirvede yaşayan
Odun hamuru -çevre kirliliği?

Türkiye’nin son 4 yıldaki Eylül ayı ortalamaları alındığında İstanbul, Ankara ve İzmir gibi iller tehlikeli olarak sınıflandırıldı. Bunların hemen ardından Zonguldak ve Samsun geliyor. Ayrıca Bursa ve Kocaeli yine en fazla çevre kirliliğinin olduğu iller olarak karşımıza çıkıyor. Çevre kirliliğini zirvede yaşayan bu şehirler insan sağlığı için büyük tehdit oluşturuyor.

Güneş enerjisiyle çalışan kulaklık üretiliyor: En çevre dostu cihaz olabilir

Yapılan çalışmalar sonucunda akademisyenler mazotlu araçlardan elektrikli araçlara dönülmesi gerektiğini söylüyor. Böylece kirlilik seviyesinde bir miktar azalma olabilir. Aksi halde insan sağlığı bu durumu kaldıramayabilir. Peki siz ortaya çıkan bu veriler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting