Ana SayfaGenelBulanık fotoğraf sorununa MIT çözümü

Bulanık fotoğraf sorununa MIT çözümü

Bulanık fotoğraf yüzünden kaybolan anılarınız artık geri gelebilir. Hatta sadece fotoğraflar değil, videolar da netleştirilebilecek. Peki nasıl?

ABD’nin önemli teknoloji kurumlarından MIT hareket eden objeler nedeniyle bulanık çıkan fotoğrafları ve videoları netleştirecek bri algoritma geliştirdiklerini açıkladı.

Bulanık fotoğraf çekmek için özel çaba sarf edeceğiz

“Visual deprojection model” adını verdikleri algoritma online olarak hizmete girecek ve yüklenen fotoğrafları ve videoları netleştirmek mümkün olacak.

- Reklam -

Söz konusu algoritma görüntüleri analiz ederek bulanıklığa neyin neden olduğunu tespi ederek görüntüdeki imgelerin sınırlarını yeniden çiziyor. Ardından da fotoğraftadaki bulanıklık lekelerini temizleyerek net bir görüntü oluşturuyor.

Kamera üreticilerinin bu algoritmayı kullanarak, bulanık görüntü probemini daha ilk anda çözmesi de yakındır. MIT’in üreticilerle anlaşma yapması ve yeni kameraların üretilmesi çok uzun zaman almayacaktır.

PlayStation 5 hakkında yeni detaylar ortaya çıktı

Diğer bri deyişle, bulanık görüntü çağı artık resmen sona ermiş bulunuyor. Öyle görünüyor ki bundan sonra bulanık görüntleri artık sadece sanatsal çalışmalarda ve fotoğraf sergilerinde görebileceğiz.

 

- Reklam -
Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting