Ana SayfaGenelBir yapay zeka kendi dilini yarattı

Bir yapay zeka kendi dilini yarattı

OpenAI’ın yazıları görüntülere çeviren yapay zeka sistemi DALL-E2’nin kendi dilini yarattığı iddia ediliyor.

Yapay zeka ya da evrensel olarak kullanılan adıyla A.I. teknolojileri gitgide daha da gelişmiş bir hal alıyor. Bu teknolojilerin gelişmesi, bu gelişmiş yazılımlara dair endişeleri de beraberinde getiriyor. Söz konusu A.I. olduğunda Terminator serisindeki Skynet’i hatırlamayan yoktur herhalde. Ancak tüm bu endişelere rağmen teknoloji dünyası bu alandaki çalışmalarını sürdürüyor ve her geçen yeni bir eşik daha aşılıyor.

Bugüne kadar geliştirilen en dikkat çekici yapay zeka teknolojilerinden biri de OpenAI tarafından geliştirilen DALL-E2. DALL-E2 yazılı ifadelerden yola çıkarak görüntüler, hatta sanat eserleri oluşturabiliyor. Ancak görünüşe göre OpenAI’ın bu gelişmiş sisteminin artık yeni bir mahareti daha var: Kendi özgün dilini yaratmak.

yeni yapay zeka

Texas Üniversitesi’ndeki doktora öğrencisi Giannis Daras’e göre DALL-E2, kendi dilini yaratmayı başardı. Twitter’da viral olan bir tweet dizisinde DALL-E2 hakkında fark ettiği çarpıcı gerçekleri sıralayan Daras, DALL-E2 ile çalışırken yaşadığı ilginç bir olayı paylaşıyor. Daras, DALL-E2 algoritmasına “sebzelerle ilgili konuşan çiftçiler”i görsel olarak yaratması komutunu veriyor. DALL-E2 bu komut karşısında yarattığı metinde “vicootes” diye bilinmeyen bir kelime kullanıyor. Sonra Daras, bu kez algoritmaya “vicootes”i görsel olarak yaratma komutu verince DALL-E2 sebze görselleri göstermeye başlıyor. Daha da ilginci çiftçi görsellerinin kodunda “poploe vesrreaitars” diye anlam ifade etmeyen başka bir ifade daha bulunuyor. Bunu algoritmaya girdiğinde ise karşısına kuş görselleri geliyor. Daras’a göre “poploe vesrraeaitars” DALL-E2’nin kendi yarattığı dilde kuşlara verdiği isim.

Daras, DALL-E2’nin kendi dilini yaratmasının ortaya çıkaracağı güvenlik sorunlarına vurgu yapıyor. Ayrıca bunun pek çok farklı şekilde yorumlanabileceğini söylüyor.

Elbette Daras’ın bu iddiaları şimdilik kanıtlanmamış durumda. Daras ve bir meslektaşı tarafından hazırlanan makalenin diğer meslektaşlarına sunulup onlar tarafından da incelenmesi ve onaylanması gerekiyor. Yine de DALL-E2’nin kodundaki bu anomalilerin hem heyecan verici hem de kaygılandırıcı olduğu kesin.

Rus ve Amerikan astronotlar uzayda birlikte çalışmaya devam edecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting