Bir devrin sonu geldi! BlackBerry telefonlar tarih oluyor!

BlackBerry

Bir devrin sonu maalesef ki geldi. BlackBerry telefonlar artık bu tarihten itibaren üretilmeyecek. BlackBerry’de işler yolunda gitmecek gibi görünüyor.

BlackBerry 2016 yılında TCL ile anlaşma yapmış ve Android telefonlarını TCL’ye ürettirmeye başlamıştı. Orta segmenttin ilerisine geçemeyen ve fiyat konusunda rakiplerinin gerisinde kalan BlackBerry, bu süreçte TCL ile DTEK50, DTEK60 ve BlackBerry Keyone modellerini üretmişti.

BlackBerry telefonlar için veda vakti

Üretilen bu telefonların satış rakamları maalesef ki BlackBerry’nin beklentilerinin çok ama çok altında olması firmayı kara kara düşündürüyordu. Bugün de bir darbe TCL’den geldi. BlackBerry ve TCL 31 Ağustos 2020 tarihinde partnerliklerini sonlandıracak. Yani 31 Ağustos’tan sonra BlackBerry’nin yeni telefonlarını pazarda göremeyeceğiz.

Bir dönem Nokia da aynı kaderi paylaşmış ancak HMD Global ile küllerinden yeniden doğmuştu. BlackBerry’nin artık kendi başına telefon üretemeyeceği aşikar. TCL, BlackBerry’nin son umutlarından biriydi. Ancak bunu firma maalesef ki iyi değerlendiremedi.

BlackBerry telefonlar

Yazılım konusunda bir dönem devlere kafa tutan BlackBerry maalesef şu sıralar servislerini teker teker kapatıyor. Bir devrin sonunun geldiğini söylesek yalan olmaz. Firmanın artık bundan sonra nasıl bir yol izleyeceği bilinmiyor. BBOS’in eskimesinin ardından şansını Android’de deneyen firmanın başarısız olması oldukça üzücü.

Uygun fiyatlı iPhone 9 için ilginç konsept videosu!

Ancak BlackBerry’nin ilerleyen yıllarda tekrar şansını deneyeceğini düşünüyoruz. Bu denli büyük bir firma kısa süre içerisinde iflas bayraklarını çekmeyecek şansını bir kez daha Android ile deneyecektir.