Ana SayfaAppleApple’dan iPhone ve iPad Sahiplerine Uyarı

Apple’dan iPhone ve iPad Sahiplerine Uyarı

iOS 6 işletim sisteminin Jailbreak yapılabilmesinin ardından Apple iPhone sahiplerini uyardı. Bakın Apple’ın yaptığı açıklamanın içeriği nasıl.

Geçtiğimiz hafta içerisinde sizlere evasi0n grubunun iOS 6 işletim sistemi için Jailbreak çalışmalarını sürdüğü bilgisini vermiştik. Genellikle Twitter üzerinde bilgiler paylaşan evasi0n grubu Pazartesi akşamı iOS 6 için hazırladıkları Jailbreak sürümünü kendi web siteleri üzerinden iPhone ve iPad kullanıcıları için kullanılabilir hale getirdiler. Bu gelişmenin ardından özellikle online basında fazlasıyla ses getiren bu olaya Apple sesiz kalmadı. Konu hakkında bir açıklama yapan Apple iOS işletim sisteminin kendi cihazlarının sorunsuz ve stabil çalışabilmesi için tasarlandığının altını çizidi. iOS üzerinde yapılan değişikliklerin cihazların düzgün çalışmamasına neden olacağını ve olabilecek her türlü sorundan Apple’ın sorumlu olmayacağını dile getirdi.

Apple’ın sıraladığı maddelerden ilki “Kararsızlık”. Bu maddenin içeriğinde Apple Jailbreak yapılmış İOS işletim sistemli bir cihazın beklenmeyen durumlarda kapanabileceğini, donabileceğini ve bu gibi sorunların veri kaybına neden olabileceğini söylüyor.  iPhone_5_Jailbreak_Apple_acıklamaBir diğer Jailbreak sorunlarından bir tenis sistem güncellemesi yapılamama. Jailbreak’li iOS sürümlü cihazlar kalıcı hasar uğrarsa Apple’ın yeni gelecek iOS sürümlerinden yararlanamıyor. Jailbreak ile yaşanan başka sorunlardan bir tanesi ise sağlıksız ses iletimi ve sorunlu data transferi. Bunlara ek olarak cihazların Jailbreak yüzünden daha fazla pil harcadığı ve güvenlik zaafları konusunu da Apple altını çizerek belirtiyor. Uzun süredir Jailbreak işleminin suç olduğunu kanıtlamakla uğraşan Apple bu konuda kesin adımlar atabilmiş değil. Amerika’da jailbreak işlemi yapmış bir kişi henüz ceza veya buna benzer bir karar ile yargılanmadı.

Apple’ın elindeki büyük koz ise kullanıcı sözleşmesi. Bu sözleşme dahilinde Apple cihazları üzerine yapılacak herhangi bir yetkisiz yükleme yapıldığında Apple servis kısıtlama hakkına sahip olduğunu yaptığı açıklama ile tekrar hatırlattı. Bakalım iOS işletim sistemin Jailbreak yapan kullanıcılar Apple’ın bu açıklamasının ardından ne yapacak?

- Reklam -
Ali Yavuz ŞAHİNhttp://www.donanimgunlugu.com
Uzun yılardır teknoloji meraklısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting