Apple Watch Series 9 : Apple’ın ilk karbon nötr ürünü

Apple Watch Series 9

Apple Watch Series 9 ; performansını ve yeteneklerini artıran yeni S9 SiP, yeni sihirli çift dokunuş hareketi, daha parlak bir ekran, şimdi sağlık verilerine erişip bunları kaydedebilen daha hızlı aygıt içi Siri, iPhone için Tam Konum Bulma ve daha fazlasıyla şimdi her zamankinden daha güçlü.

Apple Watch Series 9, Apple’ın yepyeni ve özel S9 SiP çipinden güç alıyor. Apple’ın şimdiye kadarki en güçlü saat çipi; sistem genelindeki iyileştirmelerin yanı sıra yeni bir çift dokunuş hareketi ve sağlık verilerine gizli ve güvenli bir şekilde erişip bunları kaydedebilen aygıt içi Siri gibi yepyeni özellikler sunuyor.

Apple Watch Series 9 aynı zamanda, yapay öğrenme görevlerini Series 8’e göre iki kata kadar daha hızlı işleyebilen 4 çekirdekli yeni bir Neural Engine’a da sahip. S9 SiP’in güç verimliliği  Series 9’ün yine tüm gün süren 18 saatlik pil ömrüne sahip olmasını sağlıyor.

Apple Watch Series 9

Çift Dokunuş Hareketi

Çift dokunuş hareketi bir uygulamadaki ana düğmeyi kontrol ediyor ve bir sayacı durdurmak, müzik çalıp duraklatmak veya bir alarmı ertelemek için kullanılabiliyor. Bu hareket aramaları yanıtlayıp sonlandırmak ve hatta Apple Watch’ta Kamera Kumandası ile fotoğraf çekmek için kullanılabiliyor. Çift dokunuş aynı zamanda saat kadranında Akıllı Gruplama’yı da başlatıyor. Sonraki bir çift dokunuş hareketi ise araç takımları arasında kaydırmaya olanak tanıyor.

Bu yeni çift dokunuş hareketi; ivmeölçer, jiroskop ve optik kalp sensöründen aldığı verileri yeni bir yapay öğrenme algoritmasından yararlanarak işleyen,Series 9’daki daha hızlı Neural Engine ile mümkün hale geliyor. Algoritma, işaret parmağı ve başparmakla çift dokunuş hareketi gerçekleştirildiği sıradaki hassas bilek hareketlerinin benzersiz yapısını ve kan akışındaki değişiklikleri tespit ediyor. Çift dokunuş hareketi, önümüzdeki ay içinde bir yazılım güncellemesi olarak kullanıma sunulacak.

Apple Watch Series 9

Daha Parlak Ekran

Enerji açısından verimli S9 SiP ve gelişmiş ekran mimarisi, Series 9’un maksimum parlaklığını, Series 8’in 2 katı olacak şekilde 2000 nite çıkararak parlak gün ışığında metin okumayı daha da kolay hale getiriyor. Ekran parlaklığı, karanlık odalarda ve günün erken saatlerinde yakındaki kişileri rahatsız etmemek için bir nite kadar düşürülebiliyor.

Apple Watch Series 9

Siri

Apple Watch’ta ilk kez Siri istekleri aygıtta işlenebiliyor. Siri, internetten bilgi alınmasını gerektirmeyen antrenman başlatma veya sayaç ayarlama gibi taleplerde kablosuz veya hücresel ağlara ihtiyaç duymuyor. Böylece daha hızlı ve güvenilir yanıtlar veriyor. Güçlü Neural Engine dikte doğruluğunu da Apple Watch 8’e göre yüzde 25’e kadar artırıyor.

Aygıtta işleme gizli ve güvenli bir şekilde gerçekleştiriliyor. Üstelik sağlık ve fitness ile ilgili sorgular söz konusu olduğunda Siri şimdi Sağlık uygulamasındaki verilere erişmek için kullanılabiliyor. Örneğin, bir kullanıcı önceki gece kaç saat uyuduğunu, Aktivite halkalarının kapanmaya ne kadar yaklaştığını veya bir ölçüm cihazı bağlamışsa kan şekeri düzeyini sorabiliyor. Kullanıcılar Siri’den ağırlık, menstrüasyon veya aldıkları ilaçlar gibi sağlık verilerini kaydetmesini de isteyebiliyor.

Apple Watch Series 9

HomePod Entegrasyonu

Apple Watch’u kullanarak iPhone’un yerini bulabilmek kullanıcıların sevdiği bir özellik. Şimdi ikinci nesil Ultra Geniş Bant (UWB) çipe sahip olan S9 SiP, aynı UWB çipe sahip iPhone 15 ailesinde Tam Konum Bulma’yı mümkün kılıyor. Tam Konum Bulma özelliği, iPhone farklı bir odada olsa bile kayıp aygıtın bulunması için uzaklık ve yön bilgilerinin yanı sıra görsel, dokunsal ve sesli yönlendirme de sağlıyor.

UWB, Apple Watch ile HomePod arasında daha derin bir entegrasyon da sağlıyor. Bir Apple Watch kullanıcısı müzik çalan bir HomePod’a 4 metreden fazla yaklaştığında,  Series 9 medyayı kontrol etmek için Şu An Çalınan’ı başlatıyor. HomePod’da hiçbir şey çalmıyorsa, Akıllı Gruplama’nın üst kısmında medya önerileri görüntüleniyor.

Mortal Kombat 1’in çıkışı yeni fragmanla duyuruldu


Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir