Apple Watch Series 3 inceleme


Apple akıllı saat ailesini yeniledi. Birçok güncel teknolojileri üzerinde barındıran, yeni işlemci ile güçlenen ve kullanıcıların hayatlarını zengin uygulama seçenekleri ile kolaylaştırmayı amaçlayan Apple Watch Series 3 inceleme altında.

Apple, piyasada oldukça başarılı bir satış rakamına ulaşan akıllı saat ailesini yeniledi. Apple Watch Series 3 olarak adlandırılan bu yeni akıllı saat, birçok özelliği üzerinde barındırması ile ilgi çekiyor. Ama ondan da önemlisi kullanıcıya iki farklı ürün ile karşısına çıkması. Bunlardan ilki bu ay inceleme fırsatı bulduğumuz GPS modüllü Watch Series 3. İkincisi ise Türkiye’de henüz satışta çıkmayan ve ne zaman satışa çıkacağı da belli olmayan olan GPS ve LTE yongalı Watch Series 3 GPS+LTE.

Apple Watch Series 3

Apple Watch Series 3 Spor saatlerini geride bırakan özellikler

Hatırlayanlar bilir. Apple Watch Series 2, su geçirmez bir tasarım ile büyük sükse toplamıştı.  Bu ürün, iPhone’a ihtiyaç duymayan GPS sensoru ile birlikte, ivmeölçer sensoruna da  sahipti ve kalp atışlarını da ölçüyordu.  Apple Watch Series 3’ü farklı kılan özellik ise tüm bu özelliklerle birlikte VO2max değerini de ölçebilmesi. Özellikle yoğun spor yapan kişiler için önemli bir özellik olan VO2max değeri ile, bir dakika içindeki maksimum oksijen tüketimi ölçülüyor.  Yani kg cinsindeki vücut ağırlığı için, bir dakika içinde tüketilen mililitre cinsindeki oksijen miktarı hesaplanıyor.

Apple Watch Series 3

Bitmedi. Watch Series 3 tüm bunlara ek olarak deniz seviyesine göre yerin yüksekliğini ölçen Altimetre sensoruna da sahip. Bu ürünü kullananlar,  gün içinde yaptıkları adımlarla birlikte, ne kadar merdiven çıktıklarını da ölçebiliyorlar.

Bu kadar sensor varken işlemciyi de değiştirmek şart. Bunu bilen  Apple, Watch 3’de çift çekirdekli S3 işlemcisine  yer verdi. Bir önceki nesille göre çok daha hızlı olan bu işlemci, yaptığımız denemelerde de kendisini fark ettirdi. Uygulamaları çok hızlı açabilen Watch Series 3, hiçbir uygulamada da zorlanmıyor. Benzer bir durum Wifi ve Bluetooth teknolojilerinde de gözlemledik. Yeni geliştirilen W2 adlı WiFi yongası gerçekten çok başarılı. Anında bağlantı kuran ve kullanıcıya herhangi bir sorun yaratmayan bu yonga, ürüne önemli bir avantaj katıyor.

Apple Watch Series 3

Apple, hazır güçlü bir işlemci kullanmışken Siri de de bir değişiklik yaptı. Watch Series 2’de kullanıcılarla sadece yazılı olarak haberleşebilen Siri, Watch Series 3’de sesli olarak konuşabiliyor. Siri’nin size sunduğu çözümlerini artık sadece okumuyorsunuz, sesli olarak da dinleyebiliyorsunuz.

Apple Watch Series 3’nin diğer bir önemli farkı müzik dinlemek için 2 yerine 8 GByte’lık bir kapasiteye sahip olması. Müzikleri dinlemek için mutlaka Bluetooth kulaklığa ihtiyaç duyuluyor.

Apple Watch Series 3

Watch Series 2 vs Series 3

Apple Watch Series 3’e yakından baktığınızda Watch Series 2’ye birebir benzediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu alanda pek bir değişiklik yapılmadı. 38 ve 42 mm’lik Alüminyum kasa sistemlerinde satılan bu yeni seri, tıpkı Watch Series 2 gibi OLED Retina ekranı kullanıyor. 38 mm’lik üründe 272×340 piksel ve 42 mm’lik üründe 312×390 piksel çözünürlüğüne ulaşan bu ürünler bir önceki nesil gibi aynı parlaklık değerlerine sahip. GPS modelinde sadece Alüminyum kasa seçenekleri var.

Apple Watch Series 3

GPS+LTE modelinde ise çelik kasa ve safir cam tasarımını tercih edebiliyorsunuz. Yanda bulunan yönetim tekerleği aynı kalmış. Fakat, GPS+LTE modellerinde bu yönetim tekerleğin iç kısmı,  kırmızı ile boyanmış. Beğendiğimiz bir özellik ise Watch Series 2’de kullandığımı kayışları bu yeni üründe de kullanılabilmesi. Kayışları söküp takmak için herhangi bir alete ihtiyaç duyulmaması da önemli bir avantaj. Kablosuz şarj prosedürü ne yazık ki değişmedi.

Unutmadan söyleyelim. Apple Watch Series 3 GPS modellerinin bazılarında, hatalı bir ekran kullanıldığı söyleniliyor. Bu ürünlerin OLED ekranın kenarında siyah şeritler oluşuyor ve yüksek bir kontrast ayarında kullanıcılara ciddi  rahatsızlık veriyor. Apple’ın bundan haberdar olduğunu ve bu tür ürünleri birebir değiştirdiğini duyduk.

Apple Watch Series 3

GPS vs GPS+ LTE

Apple Watch kullanıcıları bunu çok iyi bilir. Bluetooth bağlantısı ve iPhone’unuz olmadan yüklü olan uygulamaların çoğunu kullanamazsınız. Apple Watch, herhangi bir bildirim alamadığı gibi, eposta, hava durumu ve Siri gibi uygulamaları çalıştıramaz.  Ülkemizde satılmayan Apple Watch Series 3 GPS+LTE’de ise durum çok farklı. İçinde eSIM kartı olan bu üründe LTE ve UMTS bağlantısını kurabiliyorsunuz. Dolaysıyla bu ürün bir iPhone’a ihtiyaç duymuyor.

Bu ürünün Türkiye’de satılması için operatörlerin eSIM hizmetini vermeleri gerekiyor ve bu hizmet her ülkede farklı çalışıyor. Bir adım öne geçip bu ürünü yurtdışından getirmeye çalışan kişiler çok dikkatli olmaları gerekiyor.  Amerika birleşik devletlerden aldığınız Apple Watch Series 3 GPS+LTE ürünü her frekans bandını desteklemiyor. Benzer bir durum Avrupa’dan aldığınız bu ürün için de geçerli. eSIM hizmeti  Türkiye’de verilmeye başlandığında, kullanılan frekans bandını öğrenip, bir seçim yapmanız daha mantıklı olur.

Apple Watch Series 3

Teknik Özellikler

Ekran: 1.52 inç OLED
İşlemci: Apple S3, Apple W2
Bellek: 8 Gbyte
Bağlantı: Bluetooth 4.2, WiFi 802.11 b/g/n
Boyut: 42.5 x 36.4 x 11.4 mm
Ağırlık: 32.3 gr

Stranger Things’e 3. Sezon Müjdesi


Bu Haberi Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on TumblrDigg thisBuffer this pagePrint this page

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git