Apple Watch kan kaybediyor!

apple watch ucuz

IDC, akıllı saat pazarının 2016 ikinci çeyrek raporunu yayınladı. Sonuçlar Apple Watch için hiç iyi değil!

Son iki yıldır hem iOS hem de Android tarafında hızlı bir yükselişe geçen akıllı saat sektöründe dengeler değişiyor. Yeni bilgiler Apple Watch için son derece kritik. Hatta Apple Watch kan kaybediyor demek yanlış olmaz!

Apple Watch pazar payı düşüyor!

Aşağıdaki görselde belli başlı akıllı saat üreticilerinin ve pazar paylarını görebilirsiniz. Rakamlar 2016 ve 2015 yıllarının ikinci çeyrek verilerini içeriyor. Biraz dikkatli bakınca durumun Apple için hiç iyi olmadığı görülebilir. Sektörde gerileyen tek firma Apple!

İlk olarak 2015 yılından başlayacak olursak, Apple Watch akıllı saatin sektöre son derece hızlı bir giriş yaptığını görebiliyoruz. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde %72 paya sahip olan Apple Watch, bu yıl %55 oranında bir kayıpla sektörün sadece %47’sini elinde bulunduruyor. 2015 ikinci çeyrekte 3.6 milyon satılan Apple Watch, bu yıl aynı dönemde sadece 1.6 milyon satışla karşımıza çıkıyor.

Diğer yandan Samsung, Lenovo, LG ve Garmin gibi diğer üreticilerde ise dikkat çeken bir yükseliş söz konusu. Yani şu günlerde akıllı telefon pazarında pazar kaybı tek bir Apple olarak görülüyor. Daha detaylı bilgileri aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

apple-watch-idc-2016-ikinci-ceyrek

Windows Phone için Pokemon Go geliyor!