Apple üretim tesislerinin yerini değiştirmeye devam ediyor

appple

Apple’ın büyüme planlamasında bölge olarak Çin’den Hindistan’a kayma var, bunun ile beraber Çin’deki bileşen tedarikçilerinde bu durum büyük sıkıntılar yaratıyor.

Apple’ın Çinli firmalardan tedariğini azaltması ile Çinli şirketlerin hisseleri şimdiden büyük ölçüde düşmüş durumda. Bu firmalardan biri olan Goertek, AirPods programından çıkarıldığı için kar tahminini %60 oranında düşürmüş durumda. Kamera parçaları üreticisi Ofilm de tüm siparişleri durdurdu çünkü Apple, insan hakları ihlalleri nedeniyle ABD’nin yaptırımlar listesine girdi ve bu da satışlarda ve karda keskin bir düşüşe neden oldu.

Apple, ekstrem sporlar için sağlam bir saat piyasaya sürebilir!

Apple’ın hamlesi , tedarik zincirini çeşitlendirmek ve Çin’e bağımlılığını azaltmak için daha büyük bir stratejinin parçası . Şirket, üretimi Çin’den çıkarmak için ABD hükümetinin artan baskısının yanı sıra artan işçilik maliyetleri ve ABD-Çin ticaret gerilimleriyle karşı karşıya. Öte yandan Hindistan, bol miktarda vasıflı işgücü ve yabancı yatırımı çekmeye hevesli iş dünyası yanlısı bir hükümet sunuyor. Ayrıca, Hindistan’ın çok büyük bir akıllı telefon pazarı var ve yerel olarak cihazlar üreterek, Apple ithalat vergilerinden kaçınabilir ve Hindistan ülkesindeki pazar payını artırabilir.

Apple

Bununla birlikte, Hindistan’daki iPhone gönderilerinin Nisan 2022 ile Aralık 2022 arasında ikiye katlanmasına rağmen, toplamın %5’inden daha azını oluşturduğuna dikkat edilmelidir. Yine de Tayvanlı bir analist, Hindistan’ın üretiminin 2027 yılına kadar tüm iPhone’ların %50’sine çıkabileceğini tahmin ediyor. Bu tahmin, JPMorgan analistlerinin 2025 yılına kadar tüm iPhone’ların yüzde 25’inin Hindistan’da üretileceğini tahmin eden önceki tahminleriyle aynı çizgide.

Hindistan’da iPhone ve diğerürünlerinin üretimi artmaya devam ettikçe, Çinli tedarikçiler üzerindeki etkisini sürdürmesi bekleniyor. Şimdiye kadar büyük bir müşteri olarak şirkete güvenen Çinli tedarikçiler, Kaybedilen Apple siparişlerini telafi etmek için yeni müşteriler bulmak zorunda kalacak. Bu, Çin bileşen endüstrisinin düşüşüne ve Hindistan bileşen endüstrisinin yükselişine yol açabilir.

Samsung Galaxy A23 5G detayları belli oldu


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir