Apple TV ve HomePod’a Ek Yeni Bir Cihaz Geliyor

Apple

Apple’ın gizli projeleri teker teker açığa çıkmaya devam ediyor. Yeni keşfedilen bir kod Apple’ın HomePod ve Apple TV’ye ek olarak başka bir cihaz geliştirdiğini gösterdi.

Cupertino’lu şirketin uzun zamandır Apple TV, HomePod gibi ev odaklı bir cihaz geliştirdiği söyleniyordu. Ancak bu cihazla ilgili dedikodular cılızdı. MacRumors sitesi bu cihazın varlığını kanıtlayan bir kod keşfetti. Apple’ın arka ucundaki (Backend tarafında) kodda tanımlayıcı model numarası olarak “HomeAccessory17,1” geçiyor. HomePod’un model numarası ya da tanımlayıcı adı “AudioAccessory” olarak geçiyor. Bu benzerlik oldukça dikkat çekici.

apple tv

Şöyle bir durum daha var; geçtiğimiz günlerde Nicolas Alvarez isimli yazılımcı backend kodunda iPhone 16’ların tanımlayıcı numaralarını bulmuştu. iPhone 16’ların model numaraları iPhone17,1 olarak başlayıp 17,5’e kadar gidiyor. 17,x numarası işlemcinin A18 olduğunu gösteren bir kanıt. HomeAccessory’deki 17,1 de yeni cihazda A18 yongasetinin olabileceğini işaret ediyor. Özetle bu cihaz Apple Intelligence’ın yapay zeka özelliklerini kullanabilecek.

Yeni kodda gizemli cihazın HomePod’da olduğu gibi tvOS işletim sisteminin farklı bir versiyonunu çalıştırabileceği de keşfedildi. Bu sene başında MacRumors sitesi Apple’ın homeOS isimli işletim sistemi geliştirdiğine dair kanıtlar bulmuştu. Muhtemelen yeni cihazda homeOS olacak. Tanımlayıcı isimler arasında henüz piyasaya sürülmemiş AppleTV14,4 ve AppleTV14,5 adında iki Apple TV modeli de var. Büyük ihtimalle bu sene içinde yeni Apple TV’yi de göreceğiz.

Samsung Galaxy S25+ Konusundaki İddia Yalanlandı