Ana SayfaAppleApple Touch ID defterini tamamen kapattı

Apple Touch ID defterini tamamen kapattı

Apple Touch ID defterini tamamen kapatarak son derece önemli bir karar vermiş oldu. Aslına bakacak olursak kimse böyle bir kararın kesin hale geleceğini beklemiyordu.

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple, Touch ID konusunda her zaman için kafa karışıklığı yarattı. Şirket, iPhone X serisi ile birlikte artık tamamen Face ID teknolojisine döndü. Böylece parmak izi ile ilgili soru işaretleri ortadan kalktı.

Birçok kişi Apple ile ilgili tahmin yürütürken yeniden parmak izi tarayıcıya döneceği yönünde fikir belirtiyordu. Ancak bu durum tersine döndü. Yeni alınan karar ile birlikte şirketin artık tamamen yüz tanıma sistemi ile devam edeceği belli oldu. iPhone cihazlar için geliştirilen iOS 15.4 bu kesinliğin kazanılmasını sağladı.

Apple Touch ID defterini kapatıyor

Bir dönem akıllı telefonların neredeyse tamamında sadece pin kodu veya ekran deseni gibi kilit açma özellikleri yer alıyordu. Ancak Apple bununla ilgili yeni bir teknoloji geliştirdi. iPhone 5S cihazı parmak izi güvenlik teknolojisi sunuyordu. Böylece Apple rakiplerinin çok daha önüne geçmeyi başardı. Ancak bunu yetersiz gördü.

Apple Touch ID

Cihazların neredeyse tamamında parmak izi okuyucu yer alıyor. Yani Apple tarafından başlatılan trend bütün Android akıllı telefonlara ulaştı. Şimdi ise Apple yüz tanıma sistemlerini ön plana çıkarıyor. Konu ile ilgili yazılım tarafında yapılan çalışmalar sonucunda gözünüzü ekrana yöneltmediğinizde kilit açılmıyor.

Apple, iOS ve macOS güncellemeleri ile güvenlik açığını düzeltiyor

Apple Touch ID defterini kapattıktan sonra bu tür yazılım detaylarına büyük önem göstermeye başladı. Ayrıca maske takılsa bile yine de ekran kilidi açılabiliyor. Yani Apple yüz tanıma sistemlerini tahminlerin çok daha ötesine ulaştırdı. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting