Ana sayfa Apple Apple'ın sesli asistanı Siri hayat kurtardı!

Apple’ın sesli asistanı Siri hayat kurtardı!

Apple’ın sesli asistanı Siri yine hayat kurtarma haberi ile karşımıza çıktı. Bakalım Siri bu sefer nerede ve nasıl hayat kurtarmış?

Sesli asistan savaşlarına iPhone 4s ile dahil olan ve bir dönem rakipsiz olan Apple, Google’ın karşısında kan kaybetmişti. Google Asistan’ın daha fazla opsiyon sunması ve Siri’den daha zeki olmasından dolayı; Apple, iOS 13 ile yeni hamleler yapmıştı. Günden güne daha da akıllanan Siri’nin bugün bir hayat kurtarma vakasına imza attığı ortaya çıktı.

Bildiğiniz gibi Apple yeni çıkan tüm cihazlarında “Hey Siri” komutuna destek veriyor. Bu sayede Apple cihaz kullanıcıları bu komutu söyleyerek ellerini kullanmadan sesli asistanı aktif edebiliyor. iPhone, Apple Watch, MacBook ve AirPods modellerinde aktif olan bu özellik bugün bir kişinin daha hayatını kurtardı.

Apple iPhone 11 Pro kamerası için yeni reklam çekildi

Jeep marka otomobili ile okuluna giden 18 yaşındaki üniversite öğrencisi Gael Salcedo, buz parçasına çarptıktan sonra aracının kontrolünü kaybediyor. Aracın kontrolünü kaybeden Gael Salcedo maalesef ki aracı durduramıyor ve nehre doğru sürükleniyor. Aracın içerisinde sıkışıp mahsur kalan Gael Salcedo, nehrin akıntısından dolayı aracın kapısını açamadığı gibi, araç içerisinde de hareket etme imkanı bulamıyor.

Siri

Bu sırada Gael Salcedo’nun akılına Apple’ın sesli asistanı geliyor. Gael Salcedo, “Hey Siri 911’i ara” diye sesli asistana sesleniyor. Apple’ın sesli asistanı ile 911’i bulunduğu konuma çağıran Gael Salcedo, aracın içerisinde sulardan boğulmaktan kurtuluyor.

Sesli asistanların yapay zeka açısından gelişmesi çok önemli gibi görünse de, bu tip basit işlemler insanların hayatını kurtarabiliyor. Apple Watch Series 4 ile düşme algılama sensörünü akıllı saatini ekleyen Apple, bu özelliği ile de geçtiğimiz aylarda hayat kurtarmıştı.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Türkiye corona virüsü vaka sayısı

Türkiye corona virüsü vaka sayısı – 5 Nisan 2020

Türkiye'de corona virüsü vaka sayısı ve ölüm sayısı günden güne artış gösteriyor. Günlük resmi olarak açıklanan vaka sayılarını sizlere aktarıyor olacağız. Çin'in Wuhan kentinde 2019'un...

Son Haberler