Ana Sayfa Akıllı Telefon Apple iPhone güvenliği için düğmeye bastı

Apple iPhone güvenliği için düğmeye bastı

Apple iPhone güvenliği için çalışmalarına hız kazandırdı. Apple’ın Güvenlik Araştırma Cihazı Programı, iPhone sahiplerine sunulmaya başlandı.

Bu yılın başlarında Apple, araştırmacıların iOS ve cihazlarındaki güvenlik açıklarını bulmalarına yardımcı olmak için Apple Güvenlik Araştırma Cihazı Programı adlı yeni bir program başlattı. Araştırmacılar özel donanımı almak için Haziran ayından beri başvurabilirler ve şimdi şirket nihayet bu “köklü” iPhone’ları kabul edilenlere gönderiyor.

MacRumors, kaynaklarına dayanarak programı uygulayan ilk araştırmacıların bugün değiştirilmiş iPhone ile ilgili olarak bilgilendirildiğini söylüyor. Apple’a göre, bu cihazlar çoktan gönderildi ve önümüzdeki birkaç gün içinde araştırmacılara teslim edilmesi gerekiyor. Peki, nedir bu değiştirilmiş iPhone?

iOS 14.4 Public Beta yayınlandı

Değiştirilmiş iPhone, jailbreak işleminin yaptığına benzer şekilde varsayılan olarak etkin kök erişimi ile birlikte geliyor. Bu, araştırmacıların, yetkisiz üçüncü taraf değişikliklerine güvenmeden işletim sistemi çekirdeğini daha kolay analiz etmelerine olanak tanıyor.

Güvenlik Araştırma Cihazı (SRD), yalnızca güvenlik araştırması için kontrollü bir ortamda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kabuk erişimi mevcut olan bu cihazlar herhangi bir aracı çalıştırabilir ve yetkileri sonradan belirlenebilir. Ayrıca, SRD cihazlar temsili bir araştırma hedefi olmak için standart bir iPhone’a mümkün olduğunca yakın davranır.

 iPhone güvenliği

Apple, değiştirilmiş iPhone’ların ödünç verildiğini ve geliştiricinin programa katılımını yenilememeyi seçmesi durumunda 12 ay sonra şirkete iade edilmesi gerektiğini söylüyor. Bulunan tüm güvenlik açıkları, Apple Security Bounty aracılığıyla ödüller sunacak olan Apple’a bildirilmelidir.

Araştırmacılar, programa başvurma gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi için Apple Developer web sitesini kontrol edebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting