Apple iOS 17.5’in İkinci Betası Yayınladı

iphone 16

Apple iOS 17.5 ve iPadOS 17.5’in ikinci beta sürümlerini paylaştı. Yeni beta yazılım paketleri ilk betadan iki hafta sonra geldi.

Geliştiriciler Ayarlar>Yazılım Güncelleme kısmından Beta Güncellemeleri seçeneğini aktif edip, iOS 17 veya iPadOS 17’nin beta testine katılabilirler. Beta sürümünü indirmek ve yüklemek için kesinlikle kayıtlı geliştirici hesabı gerekiyor. Apple, iOS 17’de sunacağı özelliklerin çoğunu yayınladı. Ancak iOS 17.5 Avrupa Birliği’nin uygulamalar konusundaki değişikliklerini içeriyor. Biraz daha durumu açacak olursak artık uygulamalar App Store dışında doğrudan web sitelerinden iPhone’a indirilebilecek. Bununla birlikte 17.5’te yeni Apple Pencil ve iPad için Pil Sağlığı özelliğini işaret eden kod değişiklikleri de var.

Apple diğer yandan iOS 18’i geliştirmeye devam ediyor. Yeni iOS sürümü yapay zeka özellikleri içerecek. Güvenilir kaynaklardan biri olan Mark Gurman’a göre iOS 18’deki ilk yapay zeka özellikleri tamamen cihaz üzerinde çalışacak. Gurman, “Apple’ın 10 Haziran’daki WWDC’de yapay zeka özelliklerini tanıtması bekleniyor. İlk özellikler cihazda çalışacak. Bu durum büyük dil modelinde bulut bileşeni olmadığı anlamına geliyor” dedi.

ios 17

Gurman’a göre Apple muhtemelen Google’ın Gemini’si ya da başka bir şirket tarafından sağlanan bulut tabanlı bazı yapay özellikleri sunacak. Cupertino’lu firmanın Google, OpenAI ve Çinli Baidu gibi şirketlerle yapay zeka için görüşmeler yaptığı biliniyor. Yeni iOS işletim sisteminin Apple’ın dedikodularda geçen Apple GPT isimli kendi sohbet robotunu (Chatbot) içermesi beklenmiyor. Diğer yandan Gemini veya başka bir sohbet robotunun iOS 18’e doğrudan entegre edilip edilmeyeceği de belli değil.

Ming-Chi Kuo ve Jeff Pu gibi tedarik zinciri analistleri teknoloji devinin yapay zeka sunucuları satın aldığını söylüyor. Yani Apple’ın gelecekte kendi bulut tabanlı üretken yapay zeka özelliklerinden bazılarını sunması mümkün. Yutai Zhang isimli başka bir analiste göreyse Apple kendi sohbet robotunu iOS 19’da kullanacak. Zhang, “Şirketin yapay zeka konusunda biraz daha zamana ihtiyacı var. Apple’ın kendi sohbet botunu en erken iOS 19’da görebileceğimizi düşünüyorum” yorumunda bulundu.

M4 İşlemcili Mac’ler Bu Sırayla Satışa Çıkacak