Ana SayfaAppleApple geliştiricileri ARM konusunda uyardı

Apple geliştiricileri ARM konusunda uyardı

Apple geliştiricileri ARM konusunda uyardı. Peki, ARM tabanlı uygulamaların Mac’e gelme sürecinde geliştiricileri neler bekliyor?

Apple, bildiğiniz gibi M1 çipli yeni Mac’leri iOS uygulamalarını yerel olarak çalıştıracak. Bu özelliği ileri taşımak için Apple, neredeyse tüm iOS uygulamalarını Mac App Store’a ekleyecek. Ancak, geliştiricinin seçimine veya uyumluluk sorunlarına bağlı olarak Mac kullanıcıları tarafından kullanılamayacak bazı uygulamalar vardır. Apple gelişticileri bu konuda bugün uyardı.

Apple geliştiricileri için son viraj

Apple, iPhone ve iPad uygulamalarını Mac’e taşıyacak bu önemli değişikliği hatırlatmak için bir kez daha iOS geliştiricilerine e-posta gönderdi. Varsayılan olarak, her iOS uygulaması Mac App Store’da otomatik olarak yayınlanacak. Bu nedenle geliştiricinin iOS uygulamalarını macOS’ta sunmamayı manuel olarak seçmesi gerekecek.

Google ve Facebook gibi büyük geliştiricilerin uygulamalarını Mac App Store’a dahil etmeyecekleri söyleniyor. Ancak popüler oyun Among Us ve HBO Max uygulamaları Mac App Store’daki yerini alacak.

Apple, geliştiricilerden iOS uygulamalarının macOS ile tamamen uyumlu olduğundan ve hücresel bağlantı ve TrueDepth kamera gibi yalnızca iPhone ve iPad’de bulunan herhangi bir özelliği gerektirmediğinden emin olmalarını istiyor. Uygulama uyumlu değilse, geliştiricinin Mac App Store’dan çıkması gerekecek.

Geliştiricilere gönderilen mailde; “Mac kullanıcılarının harika bir deneyim yaşadığından emin olmak için uygulamalarınızın bu platformda iyi çalıştığını ve Mac’te bulunmayan iPhone veya iPad özelliklerine güvenmediğini onaylayın. Gerekirse, App Store Connect’te Mac’teki kullanılabilirliklerini güncelleyin.” ifadesinin yer aldığını belirtelim.

Apple M1 özellikleri ile rakip tanımıyor

Ancak Apple, bazı uyumsuz uygulamaları da Mac App Store’dan otomatik olarak çıkarıyor. Temelde kullanıcının konumuna erişim sağlayan Core Location API’yi kullanan iOS uygulamaları olan geliştiriciler, şirketin macOS’ta düzgün çalışmayabileceğini söylediği için Mac App Store’a dahil edilmeyecek.

Apple geliştiricileri

Mac’te bulunan bazı uygulamalar normalde iPhone veya iPad’de olduğu gibi çalışmayabilir. Örneğin, iPhone veya iPad’e özgü donanıma dayanan (jiroskop veya karmaşık Multi-Touch hareketlerini destekleyen bir ekran gibi) özellikler Mac’te çalışmayabilir. Bu konuda Apple’ın maalesef ki yapacağı bir şey yok…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU