Ana SayfaAppleApp Store fiyatlarına zam geliyor

App Store fiyatlarına zam geliyor

Apple, Avrupa ve Asya bölgesinde App Store fiyatlarına zam yapıyor. Hem uygulamalara hem de uygulama için satın almalara ekim ayında zam gelecek.

iPhone 14’ün çıkışıyla birlikte Apple ürün ve hizmetlerinin pahalılığı epey konuşuluyor olsa da bu durum Apple’ı pek etkilememiş gibi görünüyor. Çünkü Amerikalı teknoloji devi, son günlerde gündeme gelen bu eleştirilere rağmen bir zam kararı açıklamaktan geri durmadı. Apple, önümüzdeki ay App Store fiyatlarına zam yapılacağını açıkladı.

Avrupa ve Asya bölgesinde çok sayıda ülkeyi etkileyecek bu zam kararı kapsamında, hem App Store’daki uygulamaların hem de uygulama içi satın alımların fiyatı artacak. Para birimi olarak euroyu kullanan tüm ülkeler bu zamdan etkilenecek. Ayrıca Şili, Mısır, Japonya, Malezya, Pakistan, Güney Kore, İsveç ve Vietnam da önümüzdeki aydan itibaren App Store’da zamlı fiyatlarla karşı karşıya olacak. Apple’ın yaptığı ilk açıklamada saydığı ülkeler arasında Türkiye bulunmuyor. Ancak açıklanan bu yeni zam Türkiye’ye de gecikmeli de olsa yansıyabilir.

Apple bazı bölgelerde App Store fiyatlarını artıracak

Uygulamalara gelen zam, uygulamanın Apple tarafından belirlenen fiyat aralığına göre değişecek. Mesela bugün 0.99 euro olan uygulamaların yeni fiyatı 1.19 euro olurken, 4.99 euroluk uygulamaların zamlı fiyatı 5.99 euroya çıkacak. Yani bir uygulamanın fiyatı arttıkça, uygulanacak zam da artıyor. 14.99 euroluk uygulamalar 3 euro zamlanarak 17.99 euroya yükselecek.

Apple, uygulama mağazasında yapacağı bu zamlar için spesifik bir sebep açıklamadı. Sadece Vietnam’da yapılan zamların, hükumetin yeni vergi yasasının sonucu olduğunu belirtti. Diğer ülkelerde bu zammın o ülkelere özgü bir sebebi yok gibi görünüyor. Daha çok euronun dolar karşısında değer kaybetmiş olmasının bir sonucu olarak bu zamların ortaya çıktığı düşünülüyor.

iPhone 14 aşırı ısınma problemiyle gündemde

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting