Android 11 4 GB video sınırını ortadan kaldırıyor!

Android 11 R

Android 11 güncellemesi ile birlikte 4 GB video sınırının kaldırılacağı ortaya çıktı. Artık 4 GB’tan büyük videolar tek bir video şeklinde kaydedilecek.

Google, Android işletim sistemini geliştirmeye devam ediyor. 2019’da dalga geçer gibi kullanıcılarına 4 GB video çekme sınırı sunan Google, artık tepki toplamaya başlamıştı. Günümüzde 4K çözünürlüğün ve 60 FPS kare hızının standart hale gelmesinin ardından, 4 GB gibi bir sınır kabul edilemez hale gelmişti. Çünkü 4K/60 FPS hızında çektiğiniz 4 dakikalık video zaten 4 GB’tan fazla yer kaplıyor.

Android’de video çekimleri MediaMuxer ve MPEG4Writer adındaki iki kök yazılım ile gerçekleştiriliyor. Bu kök yazılımlar maalesef ki 4 GB’tan sonra videoları bölmeye başlıyor. Video kaydınız yarıda kesilmiyor ancak kayıt sonrası bu videolar part part kaydediliyor. Google’ın Android 11 güncellemesi ile bu kök yazılımlarında değişiklik yapacağı ve video kaydetme sınırını ortadan kaldıracağı söyleniyor.

Android 11

2020 yılında tanıtılacak olan Galaxy S11 modelinin 8K/30 FPS video çekeceği söyleniyor. Mobil kameralarda yaşanan bu gelişime sessiz kalmayacağını düşündüğümüz Google, 2020’nin son çeyreğinde sunacağı güncelleme ile sınırları kesin kaldıracaktır.

Akıllı ev ürünlerinde Google desteği

iOS cephesinde böyle bir sınırın olmadığını Apple’ın bu işi yıllar öncesinde çözdüğünü belirtelim. Google’ın yazılım konusunda önümüzdeki yıl büyük atılımlar yapacağını düşünüyorum. Özellikle Android’in kök yazılımlarında yapılacak değişiklikler ile işletim sistemi daha güvenli hale getirilecektir.

Peki, sizin yeni Android sürümünden beklentileriniz neler? Google sizce 2020 yılında ne gibi yenilikler sunacak? Gelin yorumlarda tartışalım.