Ana SayfaDonanımAmerikalı teknoloji devi yeniden kara geçmenin rahatlığını yaşıyor

Amerikalı teknoloji devi yeniden kara geçmenin rahatlığını yaşıyor

Amerika’nın en önemli teknoloji markalarından biri olan Intel, felaket gibi geçen ikinci çeyrekten sonra üçüncü çeyrek verileriyle biraz olsun rahatlamış gibi görünüyor.

Amerikalı teknoloji devi yeniden kara geçmenin rahatlığını yaşıyor. Dünyanın geneli zor bir dönemden geçerken, yaşanan ekonomik krizin en etkili olduğu sektörlerin başında teknoloji kalemleri geliyor. Bilgisayardan, akıllı telefona kadar hemen her ürünün hem maliyetini hem de fiyatını etkileyen bu süreç, teknoloji devlerinin de milyarlarca doları bulan zararlar açıklamasına sebebiyet verebiliyor. Özellikle ikinci çeyrek bu açıdan teknoloji devlerini yıkıp geçmiş ve umutlar üçüncü çeyreğe kalmıştı. İşte yavaş yavaş gelen finansal tablolar bazı şirketlerin üçüncü çeyrekte toparlanma yoluna girdiklerini gösteriyor.

intel islemci

Yılın ikinci çeyreğinde açıkladığı 15,3 milyar dolarlık gelire rağmen tam 700 milyon dolar faaliyet zararı ve 454 milyon dolar da net zarar beyan eden Intel, teknoloji devleri arasında en yüksek zarar eden isimlerden biri olarak kayıtlara geçmişti.

intel scaled

Amerikalı teknoloji devi yeniden kara geçmenin rahatlığını yaşıyor

Özellikle bilgisayar satışlarındaki gerileme nedeniyle bu denli büyük bir zarara giren Amerikalı teknoloji devinin, yılın üçüncü çeyreğinde nasıl bir performans sergileyeceği büyüm merak konusuydu. İşte Intel tarafından açıklanan üçüncü çeyrek verileri bu merakın giderilmesini sağladı.

Samsung, çip üretiminde Intel'i geride bıraktı

Intel yılın üçüncü çeyreğinde de yine 15,3 milyar dolarlık gelir açıkladı ancak bu defa faaliyet zararı 175 milyon dolara gerilerken net kar ise pozitif bir değere ulaşarak 1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Özellikle şirketin brüt kar marjının %42,6’ya ulaşması işlerin yavaş yavaş yoluna girdiğini görmek açısından önemli kabul edilirken, şirketin henüz 2021 yılı performansına ulaşmasının önünde oldukça uzun bir yol olduğu da kesin.

Apple Avrupa karşısında geri adım attı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting