AMD, Radeon Pro WX ile En Ucuz VR Kitini Sunacak!

radeon pro wx 7100 100673580 large

Advanced Micro Devices (AMD) Radeon Pro WX ile en uygun fiyatlı VR destekli ekran kartı ve aksesuarları satışa sunmayı hazırlanıyor.

Advanced Micro Devices, FirePro serisiyle her ne kadar Workstation platformlarında hatırı sayılır başarılar elde etse de; hala en büyük rakibi Nvidia’nın çok altında konumlandırılıyor.

AMD, bu döngüyü Radeon Pro WX ile kırmayı hedefliyor. Fiyatı 3000 doları bulan FirePro serisinin aksine; Radeon Pro WX, sanal gerçeklik aksesuarları ile 1000 doların altında fiyatlandırılıyor.

Yeni grafik yongası sadece Workstation’ları değil; oyun programcılarını, oyun müdavimlerini, yaratıcı editörleri ve sanal gerçeklik kiti kullanıcıları da hedef alıyor.

AMD's Radeon Pro WX 7100 GPU

Advanced Micro Devices Başkan Yardımcısı Raja Koduri, “Dünyanın, en uygun fiyatlı VR (Virtual Reality – Sanal Gerçeklik) uyumlu ekran kartını, benzerlerine göre çok daha uygun fiyatla sunuyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

AMD Radeon Pro WX, 5.9’luk teraflopluk performans sunarken, aynı dört adet 5K’lık monitörle uyum içerisinde çalışabiliyor. Ekran kartı, 8 GB’lık belleğe sahip. Cihaz, beklendiği üzere Polaris mimarisi üstüne inşa edilmiş.

Lakin Nvidia, hala profesyonel Workstation dünyasında belirgin bir ağırlığa sahip. Amerikalı teknoloji devi, hafta başında 12 teraflop kapasiteli Quadro P6000’i tanıtmıştı. Elbette bu ekran kartı, Advanced Micro Devices’ın son alametifarikasına kıyasla katbekat pahalı.

Ekran kartının ülkemize ne zaman geleceği ve fiyatının ne olacağı ise belirsizliğini koruyor.

Fiat Chrysler’dan Dev Geri Çağırma!