Ana SayfaGenelAMD EPYC işlemcilerin performansından yararlanmaya hazır

AMD EPYC işlemcilerin performansından yararlanmaya hazır

ASUS sunucuları; EDA, CFD ve FEA iş yükleri ve daha fazlası için ideal çözüm sunan AMD 3D V-Cache teknolojili 3. Nesil AMD EPYC işlemcilerine destek veriyor.

 ASUS, tüm sunucu ürün serilerinin AMD 3D V-Cache teknolojisine sahip en yeni 3. Nesil AMD EPYC işlemcilerine destek verdiğini duyurdu. Bu sayede önemli teknik bilgi işlem iş yüklerini hızlandırmak ve veri merkezlerinde yeniliklerin önünü açmak hedefleniyor. ASUS ayrıca, SPEC.org web sitesinin SPEC CPU 2017 ve SPECjbb 2015 testlerinde birinci sıraya yerleşerek ASUS sunucularının performans liderliğini pekiştirdi.

SPEC.org onaylı rekor kıran performans

AMD 3D V-Cache teknolojisine sahip 3. Nesil AMD EPYC işlemcilerin işlem performansı alanındaki liderliğinden yararlanan ASUS, SPEC CPU 2017’nin 16 ana test ölçümünden 14’ünde en yüksek puanı aldı. Bu serideki en üst seviye model olan AMD EPYC 7773X işlemciden iki adet kullanan ASUS RS720A-E11 sunucu, SPECrate2017_fp_base testinde 745 puan alarak dünya rekoru kırdı.

AMD EPYC

Bir adet AMD EPYC 7773X işlemciyle donatılan RS520A-E11 sunucu da 347 puanla SPECrate2017_fp_base rekorunu kırdı. ASUS ayrıca iki adet 7773X işlemciye sahip RS700A-E11-RS12U sunucu ile SPECjbb 2015 (Composite/MultiJVM) Java sunucu performansı testlerinde üç adet birincilik elde etti. Sonuçlar ASUS sunucularının yeni AMD EPYC işlemcilerle sunucu sektöründe inanılmaz performans göstererek liderliğini sürdürdüğünü gösterdi.

Ücretsiz BIOS güncellemesi

ASUS çift soketli RS720A ve RS700A ile tek soketli RS520A ve RS500A serilerinin 3. Nesil AMD EPYC işlemci serisine destek vermesini sağlıyor. 240 W ila 280 W TDP seçeneklerine ve 16 ile 64 arasında değişen çekirdek sayısına sahip olan bu işlemcilerde en az 768 MB L3 ön bellek yer alıyor.

Dört ila sekiz adede kadar çift yuvalı AMD Instinct hızlandırıcılarına, Xilinx FPGA hızlandırıcı kartlarına ve NVIDIA GPU’larına destek veren ESC8000A ve ESC4000A serileri gibi ASUS GPU sunucuları da bu yeni işlemcilere destek veriyor. Böylece bu modeller de yapay zeka, derin öğrenme ve HPC iş yükleri için optimize edilebiliyor. Tüm modeller tek bir BIOS güncellemesiyle AMD 3D V-Cache teknolojili en yeni 3. Nesil AMD EPYC işlemcilerin tüm özelliklerinden yararlanabiliyor. Böylece gelişmiş ve tutarlı performansla birlikte en yeni AMD platformlarına da uyum sağlanıyor.

AMD EPYC

Dünyanın en yüksek performanslı işlemcileri

AMD 3D V-Cache teknolojisine sahip AMD EPYC7003 Serisi işlemciler L3 ön bellek miktarını 3D yığın özelliğine sahip olmayan EPYC7003 serisi modellerine göre üç katına çıkararak soket başına 768 MB kapasite sunuyor. Bu özellik EDA, CFD ve FEA yazılımları ve çözümleri gibi hedefli iş yüklerinde daha hızlı sonuç alınmasını sağlıyor. Ayrıca yeni seri, mevcut AMD EPYC 7003 platformlarındaki soketlere de uyumlu olarak geliyor.

Düşük gecikme süreli ve çekirdeğe ana bellekten daha yakın olan L3 ön belleğin miktarını artıran AMD 3D V-Cache teknolojili en yeni EPYC7003 Serisi işlemciler 3. Nesil EPYC ailesinin geri kalanıyla aynı paylaşımlı bellek mimarisine sahip. Bu sayede müşteriler az sayıda çekirdeğe sahip ve orta seviye işlemcilerde bile performanstan ödün vermeden CCD başına 96 MB’a kadar L3 ön bellekten yararlanabiliyor.

Android 13’ün yeni özelliği sizi de cezbedecek

Ecevit BIKTIM
Ecevit BIKTIMhttp://www.donanimgunlugu.com
Ecevit BIKTIM, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Müh. ve Marmara Üniversitesi MBA derecelerine sahip. 1997 yılında PCMagazine dergisine donanım editörü olarak çalışmaya başlayan Ecevit BIKTIM, 1999 yılında CHIP dergisinde Test merkezi koordinatörü ve 2006 yılında da PCMagazine ve EGM dergisinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı. Çeşitli teknoloji portallarında Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Ecevit BIKTIM ardından 2013 yılının Kasım ayında bünyesinde 4 farklı yayın organı (DonanimGunlugu.com, BT Günlüğü Dergisi, BTGunlugu.com ve kisadalga.com) bulunduran Eylül Medya ortağı olarak çalışmalarına devam etmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting