AMD EPYC  işlemciler süper bilgisayarlarda yerini aldı

EPYC 2

AMD destekli süper bilgisayarların sayısı, EPYC işlemcilere yönelik talebin artmasıyla geçen yıla kıyasla 3,5 kat artış gösterdi.

AMD, Süper Bilgi İşlem Konferansı 2021’de (SC21) veri merkezi işlemcileri ve hızlandırıcıları ile yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) endüstrisindeki varlığını anlattı ve şirkete olan talebi bir kez daha gözler önüne serdi. Sektörün önde gelen firmaları, iklim değişikliği çalışmaları, bilim, tıp ve daha pek çok konuda zorlu iş yüklerini için ihtiyaç duyulan ve ileri teknoloji araştırmaları destekleyen AMD EPYC işlemcileri ve AMD Instinct hızlandırıcıları kullanmaya devam ediyor.

 EPYC

AMD’ye yönelik artan bu talep en son Top500 listesinde de gösterildi. AMD, şu anda 73 süper bilgisayara güç veriyor ve bu rakam Kasım 2020 listesindeki 21 taneydi. Böylece geçtiğimiz yıla oranla 3 kattan daha fazla bir artış görüldü. AMD ek olarak dünyadaki en güçlü on süper bilgisayardan dördüne ve EMEA’daki en güçlü süper bilgisayara da güç sağlıyor. Son olarak sekiz ay önce piyasaya sürülen AMD EPYC 7003 serisi işlemciler, listedeki 75 AMD destekli süper bilgisayardan 17’si tarafından kullanılıyor ve bu şekilde yeni nesil EPYC işlemcilerin her geçen gün biraz daha benimsendiğini ortaya koyuyor.

 EPYC 2

AMD Veri Merkezi ve Gömülü Çözümler İş Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Forrest Norrod, “Tüm dünya araştırma projelerini hızlandırmaya ve değerli bilgilerin keşfedilme süresini kısaltmaya çalışırken, süper bilgisayar kullanıcılarının talepleri de katlanarak arttı. AMD EPYC CPU’ları ve Instinct hızlandırıcılarıyla, daha hızlı araştırma, daha iyi sonuçlar ve dünya üzerinde daha fazla etki sağlayan veri merkezi teknolojilerinin sınırlarını zorlamak için ürünlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz.”

AMD’ye 10 ödül

AMD ayrıca SC21’deki yıllık HPCwire Okuyucu ve Editörün Seçimi Ödülleri’nde de ödüllendirildi. AMD CEO’su Dr. Lisa Su firmanın kazanmış olduğu HPC’de En İyi Sürdürülebilirlik İnovasyonu, En İyi HPC Sunucu Ürünü ve HPC’de Üstün Liderlik dahil olmak üzere on ödülü aldı.

Genişleyen Müşteri Tabanı

AMD, araştırmaları hızlandırmak için ROCm™ açık ekosistemiyle birlikte AMD EPYC ve AMD Instinct ürünlerinin performansını ve verimliliğini sağlamak için HPC endüstrisinde geniş çapta çalışmalarına devam ediyor. Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nın “Frontier” süper bilgisayarına güç veren AMD, dünya çapında mevcut ve gelecekteki araştırmaları desteklemek için gereken bilgi işlem teknolojilerini ve performansı sağlıyor.

Telefonsuz WhatsApp devri başlıyor!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir