Amazon LGBTQ kararı ile şaşırttı

Amazon drone ile kargo

The New York Times’ın haberine göre Amazon, hükümet tarafından buna zorlandıktan sonra, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki LGBTQ konularıyla ilgili arama sonuçlarını ve envanteri kısıtladı.

Amazon LGBTQ kararı ile şaşırttı. BAE’de eşcinsel ilişkiler ve seks eylemleri yasa dışı  kabul ediliyor ve para ve hapis cezası ile cezalandırılıyor.

BAE’de LGBTQ konularıyla ilgili bir dizi kitap satıştan kaldırıldı ve 150’den fazla anahtar kelime için arama sonuçları gizlendi. Bunlar, “lgbtq” ve “gurur” gibi geniş arama terimlerinin yanı sıra “transseksüel bayrağı” ve “lezbiyenler için göğüs bağı” gibi aramaları içeriyor.

Times, Amazon’un bu kısıtlamaları getirmeden önce BAE hükümeti tarafından hangi cezalarla tehdit edildiğinin net olmadığını belirtiyor.

Amazon, kuantum ağ araştırmaları için bir merkez açıyor

Amazon sözcüsü Nicole Pampe Times’a yaptığı açıklamada: “Biz şirket olarak çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık konusunda kararlıyız ve L.G.B.T.Q.+ çalışanlarının haklarının korunması gerektiğine inanıyoruz. Ancak dünyanın dört bir yanındaki Amazon mağazalarıyla, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerin yerel yasalarına ve düzenlemelerine de uymalıyız.” dedi.

Amazon çalışanlarıyla problem yaşamaya devam ediyor

Amazon LGBTQ kararı ile şaşırttı

Haber, Amazon’un memleketi Seattle’ın yıllık Onur Yürüyüşü’ne ev sahipliği yapmasından günler sonra geldi ve ABD’li teknoloji şirketlerinin bu ilkelerle çatışan uluslararası yasaları takip ederken kendi ülkelerinde belirli idealleri benimseme konusunda karşılaştıkları zorlukların da altını çiziyor.

Amazon pandemiden sonra gerilemeye başladı

Yine de Amazon, ABD’de de LGBTQ sorunlarına ikiyüzlü yaklaşımı nedeniyle eleştiriliyor. Şehrin Onur Yürüyüşünü organize eden kar amacı gütmeyen Seattle Pride grubu geçtiğimiz günlerde “LGBTQIA+ karşıtı politikacılara verdiği destek” nedeniyle Amazon ile bağlarını kesti. Grup, Amazon’un 2020’de Eşitlik Yasasına karşı oy veren milletvekillerine 450.000 dolardan fazla bağış da dahil olmak üzere bir dizi siyasi faaliyete atıfta bulundu.

Seattle Pride yaptığı açıklamada, “Ayrımcı yasaların ve politikaların desteğiyle topluluğumuza aktif olarak zarar veren herhangi bir kuruluşla ortak olamayız” dedi. Kar amacı gütmeyen kuruluşun yönetici direktörü Krystal Marx ayrıca, Amazon’un, geçit töreninin adının “Amazon Tarafından Sunulan Seattle Onur Yürüyüşü” olarak değiştirilmesi de dahil olmak üzere, şirketin sponsorluğunu vurgulayan bir dizi değişiklik için gruba 100.000 dolar teklif ettiğini iddia etti.

Apple, CarPlay ile gaz ödemesine izin vermeyi planlıyor