Ana SayfaGenelAmazon, Electronic Arts'ı almaya mı hazırlanıyor?

Amazon, Electronic Arts’ı almaya mı hazırlanıyor?

Oyun dünyasının en büyük şirketlerinden Electronic Arts (EA)’ın Amazon’a satılacağı konuşuluyor. Peki bu iddialar doğru mu?

Bildiğiniz gibi son dönemde oyun dünyasında dengeleri değiştirecek anlaşmalar imzalanıyor. Bunlardan en dikkat çekici olan Microsoft’un Activision Blizzard’ı alması oldu. Bundan birkaç yıl öncesine kadar kendi başlarına ayakta duran dev oyun stüdyoları, bugün oyun dünyasındaki rekabete dayanabilmek için daha büyük teknoloji şirketlerinin desteğini arar oldular. Oyun dünyasında yaşanan bu konsolidasyon trendi Electronic Arts’a da sıçradı.

Oyun dünyasının en büyük şirketlerinden biri olan ve bugüne kadar pek çok popüler oyunu oyun severler ile buluşturan Electronic Arts’ın alıcı aradığı bir süredir konuşuluyor. Hatta bu haberler ilk çıktığında Electronic Arts’ın Apple’a satılacağı konuşuluyordu. O dönemde gelen haberlerde, Electronic Arts’ı almak için Apple’ın favori konumda olduğu, ancak Disney ve Amazon’un da EA yönetimi ile görüştü söyleniyordu.

Görünen o ki aradan geçen sürede Apple bir adım geri düşerken, Amazon favori konumuna yükselmiş. Çünkü gelen en son haberlerde Amazon’un Electronic Arts’ı satın almak üzere olduğu iddia ediliyor. Peki bu iddialar doğru mu?

electronic arts 1 milyar dolar

Amerikanın saygın yayınlarından biri olan USA Today, bu sabah bir haber yayınladı ve Amazon’un Electronic Arts’ı satın almak için birkaç gün içinde resmi teklif sunacağını öne sürdü. Oyun dünyasının gündemine bomba gibi düşen bu haber yüzünden Electronic Arts’ın hisseleri bir anda yüzde 4 değer kazandı. USA Today’ın haberi sonrası oyun sektöründe bir hareketlenme yaşandı. Ancak gelen son haberler bu iddiaların asılsız olabileceğini, ya da en azından USA Today’ın erken davranıp henüz netleşmemiş bir durumu kesinmiş gibi sunmuş olabileceğini gösteriyor.

Çünkü bir diğer saygın yayın kuruluşu olan CNBC’den David Faber’ın içeriden aldığı bilgilere göre Amazon’un Electronic Arts’ı satın almak için kısa süre içinde teklif sunacağı haberi doğru değil. Faber, güvenilir kaynaklardan aldığı bilgilere göre bu haberin asılsız olduğunu söyleyerek, Electronic Arts’ın satışı konusundaki söylentileri yalanlamış oldu. Ancak tüm bu yaşananlar, yakın zamanda oyun dünyasında dengeleri değiştirecek bir anlaşmanın daha kapıda olduğunu gösteriyor. Asıl soru ise günün sonunda Electronic Arts’ın yeni sahibinin kim olacağı.

Dune Awakening oyunu yayınlanan fragmanla duyuruldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting