Ana Sayfa Genel Amazon 1 trilyon dolar kulübüne girdi

Amazon 1 trilyon dolar kulübüne girdi

Elektronik ticaret devi Amazon 1 trilyon dolarlık değere ulaşarak, Microsoft ve Apple’ın yer aldığı trilyon dolarlık şirketler ligine giriş yaptı.

Hisse fiyatlarındaki düşüş nedeniyle toplam değeri 1 trilyon doların altına inen Google ise şimdilik bu sıfatını kaybetti.

Amazon 1 trilyon dolar için her işe el attı

Jeff Bezos’un dev e-ticaret ve teknoloji şirketi, sadece e-ticaret alanında para kazanmıyor. Şirket, yapay zeka servisleri, bulut servisleri, online yayın servisleri, video oyun yapımcılığı, hatta uzay gemisi üreten Blue Origin ile de gelir sağlıyor. Amazon’un sahibi Bezos da hisse fiyatları dalgalandıkça dünyanın en zengini sıfatını alıp bırakıyor.

Yeni şirket sıralamasında, Apple 1.38 trilyon dolar ile birinci sırada yer alıyor. Microsoft ise 1.28 trilyon dolar ile ikinci sırayı alıyor. Google, 0.95 trilyon dolarla dördüncü duruma düşmüş durumda.

2.5 milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook ise şimdilik büyük abilerinin yanına yaklaşamıyor. Yarım trilyonluk değeri ile trilyon dolar kulübüne girmek için hala biraz yolu var.

Şirketlerinin trilyon dolarlık değerlerine rağmen şirketlerin kurucuları ise yıllar içinde ellerindeki hisseleri çıkararak şirketlerdeki payını küçültmek üzere söz vermiş durumdalar. Bill Gates hali hazırda Microsoft hisselerinin çoğunu devretmişken, Zuckerberg de yıllar içinde hisselerini satacağına söz vermiş bulunuyor.

Atari video oyun oteli duyurdu

Amazon’un sahibi Bezos da her sene kişise servetinden milyarlarca dolarlık bağış yaparak, “dünyanın en zengin insanı” koltuğundan inebiliyor. Bir diğer deyişle, büyük patronların her şeyin sahibi olması şirketlerin hissedarları arasında çok hoş karşılanmıyor.

amazon 1 trilyon dolar

 

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting