Ana SayfaHaberAKK Kalktı Yerine Kota Geldi! Tepki Büyük!

AKK Kalktı Yerine Kota Geldi! Tepki Büyük!

Operatörlerden kullanıcıları kızdıran haber geldi. ‘AKK Düzenlemesi’nin devreye girmesine çok kısa bir süre kala, operatörler yeni kampanyalarını açıkladı. Açıklanan rakamlarda ücret artışları dikkat çekiyor. Tepkiye neden olan artış ve paketlere haberimizden ulaşabilirsiniz.

Geçtiğimiz aylarda kullanıcıların internet üzerinden sistemli şekilde dile getirdiği AKK sorunu Meclis gündemine taşınmıştı. Kısa bir süre sonra da, ülkemizde internet erişimini düzenleyen kurum olan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından konuyla alakalı bir düzenleme yapılmıştı. Limitsiz adıyla satılan ve belirli bir limitten sonra hızın düşmesine neden olan AKK ile ilgili yapılan düzenleme kapsamında, 1 Mayıs 2017 itibariyle AKK sonrası düşürülen hız oranları değiştirilmiş ve gece limitsiz internet uygulamasının başlatılmasına karar verilmişti. Ayrıca, 31 Aralık 2018 itibariyle  AKK uygulamasının tamamen kaldırılması kararlaştırılmıştı. Kullanıcılar tarafından büyük sevinç ile karşılanan bu gelişme beraberinde bazı korkuları da getirmişti. Devlet yetkililerinin yaptığı açıklamalar nedeniyle bu korkuların gerçekleşmesine pek mümkün bakılmıyordu. 1 Mayıs tarihinde devreye girecek düzenlemeye saatler kalaysa korkulan oldu. Artık AKK yerine kotalı ve yüksek fiyatlı internet var.

Dün sızan bazı belgeler ve yayınlanan reklamlar ile birlikte Turksat ve  Turkcell Süperonline‘ın yeni paketleri ortaya çıktı. Yeni paketlere göre AKK olmayacak ancak ‘Akıllı Kota’ adını taşıyan bir sistem gelecek. Bu sisteme göre kullanıcılar kotalarını aştıktan sonra kullandıkları GB başına yüksek ücretlendirmelere tabi olacak. Tamamen limitsiz paketlerin ise fiyatları şu an için oldukça yüksek görünüyor. Sızan belgeler hakkında henüz resmi bir açıklama gelmese de şimdiden kullanıcılardan büyük tepki gördüğünü söyleyebiliriz.

Dün öğle saatlerinde ortaya çıkan bilgilere göre, Tursat’ın aldığı kararlar şu şekilde:

  • AKN’li Ekosınırsız Tarifeler abone alımına kapatılacaktır.
  • AKN’li Ekosınırsız Gazi ve Şehit yakını tarifeler abone alımına kapatılacaktır.
  • AKN’li Ekosınırsız Engelsiz tarifeler abone alımına kapatılacaktır.
  • Kotalı ve Kullandığın Kadar Öde tarifelerde Ek Kullanım Ücreti GB Başına ₺2 olacaktır.

Turksat  tarafından alınan bu kararlar eğer gerçekse kullanıcılar çok daha büyük bir sorunla karşı karşıya kalacak.

Turksat ayrıca, 10 Mbps Akıllı Sınırsız tarifeyi 00:00 – 19:00 arası 10 Mbps, 19:00 – 00:00 arası 5 Mbps (Upload 1 Mbps) olarak ₺69.99’ye müşterilerine sunulacak. 20 Mbps Akıllı Sınırsız tarife ise 00:00 – 19:00 arası 20 Mbps, 19:00 – 00:00 arası 10 Mbps (Upload 2 Mbps) olarak ₺89.99’ye müşterilere sunulacak.

Kotalı tarifelerde GB başı ₺2 ödemek istemeyen kullanıcılar da 50 GB ilave kota paketini ₺24.99, 100 GB ilave kota paketini ₺44.99 fiyatla alabilecek.

Turkcell Süperonline tarafından alınan kararlara ve Turksat’ın yeni tarifelerine sonraki sayfadan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting