Akıllı hoparlör satışları 100 milyonu aşacak

Akıllı hoparlör pazarındaki büyüme hız kesmeden devam ediyor. Canalys tarafından yayınlanan analizlere bakacak olursak, sektördeki büyüme kısa süre içerisinde katlanarak artacak.

Amazon ve Google’ın öncülük ettiği akıllı hoparlör pazarına, geçtiğimiz yıl itibariyle pek çok teknoloji şirketi dahil olmuştu. Bu şirketler arasında önemli bir ekosisteme sahip olan Microsoft ve Apple gibi isimler de mevcuttu. Ne var ki pazara yeni isimlerin dahil olması, Amazon ve Google’ın akıllı hoparlör sektöründeki gücünü pek de etkilemedi.

Apple hala Google ve Amazon’un gerisinde

Hatırlanacağı üzere Apple, yeni nesil akıllı hoparlörü HomePod’u geçtiğimiz yıl tanıtmıştı. HomePod sektörün oldukça üstünde bir fiyatla 350 dolardan raflardaki yerini aldı.

Fiyatının pazar ortalamasının hayli üstünde olmasından ötürü, HomePod satışları pek de iyi gitmedi. Açıkçası şu aralar da pek iyi gittiği söylenemez. Dahası Canalys tarafından paylaşılan raporlara göre, 2022 yılına kadar Apple’ın pazar payını önemli ölçüde arttırması da beklenmiyor.

Canalys tarafından akıllı hoparlör pazarına ilişkin yayınlanan bir raporda, 2018 yılının sonuna kadar, genel bazdaki satışların 100 milyonu aşacağı ifade edildi. 2022 yılına kadarsa 350 milyondan fazla akıllı hoparlörün satılması bekleniyor.

Aynı raporda şirketlerin geleceğe bağlı pazar paylarına da yer verildi. Bu bağlamda Google ve Amazon’un sektördeki gücünü  uzun yıllar daha sürdüreceğini söyleyebiliriz. Canalys tarafından paylaşılan grafiğe aşağıdan göz atabilirsiniz.

Apple Store’u 5 kişi aynı anda soydu

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin