5G şebeke altyapısında lider Ericsson oldu

5G bağlantısı 2025 yılına kadar yaklaşık 2 milyara ulaşacak

Ericsson , teknolojik araştırma ve danışmanlık firması Gartner tarafından hazırlanan “İletişim Servis Sağlayıcıları İçin 5G Şebeke Altyapısı Magic Quadrant  2022” adlı araştırma raporunda alanında lider firma olarak belirlendi.

 Gartner uzmanları, iletişim servis sağlayıcılara yönelik 5G çözümleri sunan şirketlerin 5G altyapı yeteneklerini ‘Vizyon Bütünlüğü’ ve ‘Uygulama Yeteneği’ açısından kapsamlı ve bağımsız bir şekilde değerlendirdi. Ericsson , geçen yılı takiben ikinci kez lider olarak seçildi.

5G bağlantısı 2025 yılına kadar yaklaşık 2 milyara ulaşacak

Gartner, bu yıl da araştırma kapsamında 5G şebeke altyapısı üreticileri tarafından geliştirilen BT çözümlerini rekabetçilik, verimlilik ve etkinlik açısından objektif olarak inceledi ve bu çözümlerin sunduğu performansın kazanca, müşteri memnuniyetine ve itibara etkisini değerlendirdi. Gartner’ın Uygulama Yeteneği değerlendirmesi, Ericsson’un ürün ve hizmetlerini, operasyonlarını, satış uygulama ve fiyatlandırmalarını, pazarla uyumunu, başarı performansını, pazarlama aksiyonlarını, müşteri deneyimini ve genel uygulanabilirliği inceliyor.

5G şebekelerde sektör lideri olan ve dünya genelinde faaliyet gösteren 114 5G şebekesine güç veren Ericsson’un farklı iletişim servis sağlayıcıları (CSP) ile yürüttüğü 170 ticari 5G anlaşması bulunuyor. Ericsson, enerji verimli Ericsson Radio System içeren 5G RAN, Cloud RAN, Ericsson Silicon, 5G Core, Orchestration, BSS ve 5G Transport çözümlerinin yanı sıra profesyonel hizmetleri içeren uçtan uca 5G tekliflerini sürekli geliştiriyor. Şirket, kısa bir süre önce kapsamı, kullanıcı verimini ve spektral verimliliği önemli ölçüde artıran Ericsson Spectrum Sharing, 5G Carrier Aggregation ve Uplink Booster gibi yenilikçi yazılım çözümlerini tanıttı.

Ericsson, raporda adı geçen çözümleri, en iyi kullanıcı deneyimi sağlamak için 5G teknolojilerini kullanıma alma ve geliştirme konusunda iletişim servis sağlayıcılarını (CSP) desteklemek üzere özel olarak tasarladı. Ayrıca 2015 yılından bu yana piyasada olan Ericsson Radio System ürünleri, uzaktan yazılım yükleme yoluyla 5G New Radio (NR) özelliğini destekliyor.

Ericsson Digital Services, iş süreçlerini akıllandıracak daha akıllı şebekeler için buluta özel çift modlu 5G Core çözümüyle iletişim servis sağlayıcılarının mobil kullanıcılar ve sektörler için çok sayıda yeni iş fırsatı sunmalarına olanak tanıyor.

Ericsson’un 5G Core çözümü, Evolved Packet Core and 5G Core şebeke işlevlerini,  5G NR Bağımsız (SA) ve Bağımsız olmayan (NSA)  mimarilerin yanısıra önceki nesilleri de destekleyen, buluta özel ortak bir platformda birleştirirken  hem verimli bir hale getiriyor hem de 5G’ye daha yumuşak bir geçişe olanak sağlıyor.

BMW Group 2021 yılını rekorlarla tamamladı