Ana SayfaGenel530 Ünlüden Şirketlere ve Devletlere Çağrı!

530 Ünlüden Şirketlere ve Devletlere Çağrı!

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle, aralarında Orhan Pamuk’un da bulunduğu, beşi Nobel ödüllü 530 yazar, Dünya’nın en ünlü gazetelerine ilan vererek, devletlere ve Google, Microsoft gibi firmalara çağrıda bulundu.

NSA ile ilgili ortaya atılan pek çok iddia ve akıllı telefonlardaki uygulamalar, arama motorları ve işletim sistemi geliştiricilerinin kişisel verileri paylaştığı yönündeki bilgiler, 5’i Nobel ödüllü olmak üzere 530 yazarı harekete geçirdi. Aralarında Orhan Pamuk, Paul Auster, Gunter Gass gibi yazarlar; The Guardian ve New York Times gibi 30 büyük gazeteye şu ilanı verdi.

http://dunwoodyga.gov/Libraries/Police_Documents/Ways-of-Identity-Theft.sflb.ashx

“Devletler artık kolayca e-postalarına erişebiliyor. Siyasi düşünceleriniz ve eylemlerinize kolayca ulaşılabiliyor. Bu kadarla sınırlı kalınmıyor. Kişisel verileriniz, kullanım alışkanlıklarınız büyük firmalarca depolanıyor ve reklam amaçlı kullanılabiliyor. Bireyin mahremiyeti çok önemlidir. Bu hakkın içi boşaltıldı. Kişisel verilerimiz kamu malı veya reklam araçları dahildir. En temel insan hakkı olarak bize aittir.”

 

Barış Terunhttp://www.donanimgunlugu.com
Psikoloji ve İngiliz Dili eğitimi alan ve bilişim sektöründe ciddi bir tecrübeye sahip olan Barış, zamanını teknolojiye, otomobillere ve Donanım Günlüğü'ne ayırıyor.
Önceki İçerikHTC One Max İnceleme
Sonraki İçerikKişibaşı 1 Mikroblog!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU