Ana SayfaFacebookZuckerberg ve Meta'nın başı dertte!

Zuckerberg ve Meta’nın başı dertte!

Geçen yılın sonunda bir dizi skandalla uğraşan Mark Zuckerberg, Meta hisselerinin devalüasyonu ile karşı karşıya kaldı.

Zuckerberg ve Meta’nın başı dertte! Geçen yılın sonunda bir dizi skandalla uğraşan Mark Zuckerberg, Meta hisselerinde %24’lük bir değer kaybıyla karşı karşıya. Facebook’ta kullanıcı sayısının artmadığı bir yıl varken bu kayıp yaklaşık 230 milyar dolarlık bir kayba neden oldu.

Facebook’un genç kullanıcıların ruh sağlığını etkilediğine dair yazışmalarının ortaya çıkması ve Meta şirketinin kurulması hakkında çok konuşulmuştu. Perşembe günü, Facebook tarihindeki en fazla hesap silme krizi yaşandı. İşte Zuckerberg‘in Meta’sının başının belada olmasının 4 nedeni.

Zuckerberg ve Meta’nın başı dertte!

Mark Zuckerberg geçen yıl çok iyi bir yıl geçirmedi. Ancak bu yılın şirket için kolay olacağını söylemek çok zor. Meta’nın tanımı hakkında insanların kafasındaki soru işaretleri henüz bitmiş değil. Ancak şirket büyük kayıplar vermeye başladı. İşte Zuckerberg’in Facebook ve Meta ile başının belada olmasının 4 nedeni.

Meta, yeni bir davayla karşı karşıya

Facebook devasa büyümesinin sonuna geldi. Sosyal ağ uygulaması, dördüncü çeyrekte önceki çeyreğe kıyasla yaklaşık yarım milyon kullanıcı kaybetti. Bu, şirketin 18 yıllık tarihindeki ilk düşüş oldu. Meta’nın üç aylık kullanıcı büyüme oranı da en az üç yılın en yavaşıydı. Meta’nın yöneticileri henüz önemli bir gelir elde etmedi. Bu yüzden WhatsApp’taki gelirlerini artırmanın bir yolunu seçti, ancak bu da pek işe yaramadı.

Apple, geçen ay “Uygulama İzleme Şeffaflığı” güncellemesini tanıttı. Facebook gibi uygulamaların çevrimiçi etkinliklerini izlemesine izin verip vermemeyi seçmesine izin verdi. Birçok kullanıcının onu devre dışı bırakmasıyla, Facebook’un daha az verisi var. Şirket daha az veri ve daha az reklamla doğru yönde ilerlediği için daha fazla zarar etmeye başladı.

Facebook artık reklam verenlere kullanıcı davranışına daha az görünürlük sağlıyor. Bu yüzden şirketler artık Facebook yerine Google’ı tercih ediyor. Meta’dan farklı olarak Google, kullanıcı verileri için Apple’a büyük ölçüde bağımlı değildir.

Çin destekli TikTok, kısa sürede 1 milyardan fazla kullanıcıya ulaştı. TikTok’u Instagram Reels özelliğiyle meta klonladı. Zuckerberg, yaptığı açıklamada Reels’in şu anda uygulama genelinde 1 numaralı etkileşim aracı olduğunu iddia etti. Çok fazla kullanıcının etkisini çekse de hikayeler ve ana akım kadar para kazanmadığı aşikar.

Mark Zuckerberg ve şirketi Meta’nın hem kullanıcı tarafında hem de finansal olarak bu düşüşü nasıl çözeceği herkes için merak konusu.

Tesla, hatalı emniyet kemeri nedeniyle 817.000’den fazla aracı geri çekti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting