Zoom uygulaması Türk öğretmenlerden 58 dolar ücret mi kesti?

Zoom nedir

Zoom Cloud Meeting uygulaması skandallara imza atmaya devam ediyor. Uygulamanın Türk öğretmenlerden 58 dolar ücret kestiği iddia edildi.

Video konferans uygulaması olan Zoom Cloud Meeting, uzun bir süredir gizlilik konusunda ağır ithamlar altındaydı. Kişisel verilerin sızdırılmasından tutun da görüşmelerin uçtan uca şifrelenmemesine kadar gizlilik açısından tehlike saçan bu uygulamanın bugün Türk öğretmenlerden 58.51 dolar ücret kestiği iddia edilidi.

Türkiye genelinde okul idarelerinin canlı ders yapması için Zoom’u kullanmaya teşvik edilmesinin ardından, öğretmenler bu uygulamayı kullanmaya başlamıştı. Bugün ortaya atılan iddiada uygulamayı kullanan öğretmenlerden habersizce ücretsiz kesildiği açıkça görünüyor.

Paylaşılan ekran görüntüsünde Walmart.com üzerinden alışveriş yapıldığı görünüyor. İşin ilginç tarafı Türkiye’den Walmart üzerinden sipariş vermek mümkün değil. Bu olayın ortaya çıkmasının ardından öğretmenlerin kredi kartı bilgilerinin çalınmış olabileceği de dile getirilmeye başlandı.

Zoom

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu olayın ortaya çıkmasının üzerine bu sabah 81 il milli eğitim müdürünü acil toplantıya çağırdı. Bakanlığın, Zoom Cloud Meeting firması ile anlaşması olmadığı gibi, idarelere de bu doğrultuda bir talimat vermediğini belirttildi.

Ziya Selçuk’un, EBA dışındaki programlara öğretmenleri zorlayan eğitim yöneticilerinin ve idarecilerinin ise takibe alacağı söyleniyor.

Öğrencilerin çoğu reşit olmadığı için kişisel verilerin işlenebilmesi için 6698 sayılı Kanun’un 10. maddesine uygun olarak bilgilendirme yapılıp Kanun’da belirtilen diğer işleme şartları yoksa velilerin açık rızasının alınması zorunluluğu bulunuyor. Yani yasalara göre Zoom’un  kullanımı yasak değil.

Ancak, MEB’in bu uygulamanın kullanılması yönünde resmi talimatı bulunmuyor. Ayrıca sistemde toplantıyı başlatan kişi öğretmenler göründüğü için bir öğrencinin kişisel verisinin sızması durumunda yasal sorumluluk, sisteme giren ve dersi veren öğretmenin üzerine kalıyor.

Ücretsiz maske e-Devlet üzerinden alınabilecek!

Ziya Selçuk’un bu konu hakkında nasıl bir tutum izleyeceği henüz bilinmiyor. Ancak muhtemelen bu zamana kadar başarılı işlere imza atan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un öğretmenlerin yanında olacağını ve Zoom hakkında soruşturma başlatacağını düşünüyoruz.

COVID-19 salgını ile yıldızı bir anda parlayan Zoom’un, yakında davalardan başına kaldıramayacağı söyleniyor. Veri konusunda oldukça titiz davranan Avrupa Birliği, muhtemelen uygulama hakkında yakında araştırma başlatacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir