ZF Friedrichshafen on yıldır üzerinde çalışıyordu sonunda test edildi!

ZF Friedrichshafen

Alman otomotiv parça tedarikçisi ZF Friedrichshafen AG, tam on yılda geliştirdiği dış hava yastığı sistemini geçtiğimiz hafta ortaya çıkardı hem de bir kaza testinde. İşte detaylar.

Avrupa’nın ve hatta dünyanın en önemli oto parça tedarikçilerinden biri olarak görülen ZF Friedrichshafen tarafından geliştirilen ve pasif güvenlik sistemleri için devrim niteliği taşıyan dış hava yastığı sistemi geçtiğimiz hafta test edildi. Sistemin doğrudan monte edildiği bir prototip ile gerçekleştirilen bu test bir dakikalık bir videoya yansıdı.

Yanal bir çarpışmanın canlandırıldığı bir kaza simülasyonunda test edilen dış hava yastığı, işlevini yani kazanın şiddetini azaltma görevini büyük ölçüde yerine getirmiş gibi görünüyor. Test sonuçları ile ilgili henüz detaylı bir açıklama yok; ancak bize kalırsa deneme görüntüleri son derece umut verici.

ZF Friedrichshafen: Dış hava yastıkları kazaların şiddetini %30-40 azaltacak!

ZF Friedrichshafen dünyada bir ilk olan bu yeni pasif güvenlik sistemi ile kazalarda araçlara yandan gelen darbeleri belli bir oranda engelleyerek alınan hasarları azaltmayı amaçlıyordu. Belli ki yapılan testlerden de istediğini fazlasıyla aldı. Yapılacak denemelerde yanal çarpışma şiddetini %20 ila 30 oranında azaltacağı öngörülen sistem beklentiyi aştı; hava yastıkları kaza şiddetini %40 oranında azalttı.

ZF Friedrichshafen

İlk bakışta sıradan bir hava yastığından farkı yok gibi görünen bu sistem aslında oldukça spesifik ve bir o kadar da komplike. Geleneksel iç hava yastıklarından 8-10 kat daha büyük olan bu hava yastıkları sadece 150 milisaniyede açılıyor. Olası bir çarpışmaya verdiği bu ultra-hızlı reaksiyon ise sistemin sahip olduğu gelişmiş bir yapay zeka sayesinde mümkün oluyor. Radar, kamera ve LİDAR sensörleri gibi birçok gelişmiş tespit, takip ve uyarı sistemi ile beslenen bu yapay zeka; olası çarpışmaların hangi sürede ve ne şiddette olacağını öngörüyor. Bu sayede olası bir kazada çarpışma şokunu neredeyse yarı yarıya azaltıyor.

Dış hava yastıkları kazaların şiddetini %30 azaltacak!

Son olarak, ZF şirketi henüz beta aşamasında olan dış hava yastığı sistemleri için henüz net bir serim üretim planı ve piyasaya çıkış tarihinden bahsetmenin mümkün olmadığını açıkladı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir