Windows Daha Güvenli Olsa da,PC’ler Güvenilir Değil


Windows, Microsoft tarafından düzenli aralıklarla güncelleniyor ve PC sahiplerinin, daha güvenilir hissetmesi için çaba yürütülüyor. Ne var ki bu, sadece Microsoft’un elinde olan bir şey değil.

Dijital güvenlik şirketi Secunia, 2016 yılının ilk çeyreğine ait raporunu kamuoyu ile paylaştı. Şirket araştırmacılarına göre Windows, artık çok kötü niyetli kişilerin tasarladığı virüs, truva atı ve malware’lere karşı çok daha dayanıklı.

Windows 10’a geçiş yapmaları için baskı uygulayan Microsoft’u çok eleştirsek de; şirket, Windows 8.1 sürümü için de düzenli aralıklı güvenlik yamaları yayınlayarak kullanıcıları koruyor.

Peki Microsoft’un hatası ne? Secunia araştırmacılarına göre hiçbir şey. Lakin, Microsoft, üçüncü parti yazılım üreticileri üzerinde güç sahibi değil.

Windows

Şubat-Mart döneminde işletim sistemi kullanıcılarının yüzde 97’si, Microsoft yazılımları kullanıcılarının yüzde 93’ünde fazlası güvenlik yamalarını indirdi ve kullanmaya başladı.

Peki çok popüler Oracle Java, Adobe Reader-Flash Player ve Apple Quicktime’da durum ne? Açıkçası iki dev de, gerekli güncellemeleri yayınlamak konusunda biraz tembellik yapıyor. Gerçi onlar gerekenleri yaptığında da, kullanıcıların çok umursadığı söylenemez. Oracle Java sahiplerinin güvenlik yaması edinme oranları yüzde 35-40 seviyelerinde iken, Apple Quicktime kullanıcıları yüzde 55-60 çizgisi ile biraz daha duyarlı. Adobe, daha çok güncelleme yayınlasa da, kullanıcıların yüzde 85’ine hitap edebiliyor ve yüzde 15’lik kısım için yaklaşık 700 açık söz konusu. Yani, tam bir paradoks; kullanıcılar ne kadar umursamaz olursa, üreticiler de öyle oluyor ve bu döngü devam edip gidiyor.

Google Chrome’u tercih eden kişiler de güvenlik yamasını umursamıyor. Zira Chrome, yüzde 67’lik bir düzenli abonelere sahip. Kalan yüzde 33 ise 520 açıkla yüzleşmek zorunda.

Secunia’nın önerisi, özellikle nadir güncelleme yayınlayan şirketlerin uygulamalarının kullanılmaması yönünde.

 

 


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin