Ana SayfaGenelWindows 10 izinsiz Office mi yüklüyor?

Windows 10 izinsiz Office mi yüklüyor?

Nedir bu Bill Gates’ten çektiğimiz? Tüm dünyaya zorla aşı yaptırmayı kafaya koymuş olan teknoloji liderinin şirketi Microsoft da bilgisayarlara zorla Office paketi yüklüyor olabilir mi?

İddialar ciddi. Çok sayıda Windows 10 kullanıcısı, bilgisayarlarına izni dışında güncellemelerin zorla yüklendiğini ve hatta Office paketi eklendiğini söylüyor. Acaba gerçekten de Windows 10 izinsiz şekilde Office paketi yüklüyor olabilir mi?

Windows 10 izinsiz şekilde istediğini yapmaya başladı

Kullanıcıların şikayetine göre, Windows 10 kullanıcıları zorla bilgisayarlarını reset etmeye yönlendiriyor. Açılışta ise, Edge tarayıcı çalışır çalışmaz MS Office Web paketi cihazlara yükleniyor.

Aslında bugüne kadar Office Web uygulamasını PC’lere yüklemek opsiyonel bir işlemdi. Ancak artık zorunlu hale gelmiş görünüyor. Kullanıcılar, önemli bir iş yaparken, ciddi bir projenin üzerinde çalışırken, Windows 10’un kendini kapatıp Office Web uygulamasını yükleyeceğini haber verdiğinden şikayet ediyor. Üstelik kullanıcılar “istemiyorum” veya “daha sonra reset yap” gibi bir seçenek de sunulmuyor.

Sıradan bir ev kullanıcısı için laptop’un sadece birkaç dakika için kapanıp açılması belki büyük sorun olmayabilir. Ancak bir işletim sistemi geliştiricisinin bu zorlama tavrı büyük tepki çekiyor. Zira bu sistem, bir gün dünyadaki nükleer silahları kontrol eden bilgisayarlarda, uzaylıların dünyaya saldırısına karşı acil tepki mekanizmalarının çalıştığı ya da çok ciddi, ölümcül, acil ameliyatların yapıldığı sistemlerde de çalışıyor olabilir. Ameliyat masasında bir hasta ölümle kalım arasında saniyeleri sayarken, ya da uzaylılar dünyaya gezegen patlatıcı bomba göndermişken hava savunma sistemlerini çalıştıran işletim sisteminin kafasına göre bilgisayarları kapatıp açması, elbette hoş olmayacak. Biz işi geyiğe vuruyor olabiliriz ama dünyada sistemlerin sürekli açık kalmasını gerektiren çok sayıda iş süreci bulunuyor.

Elon Musk Vegas tüneli işini batırdı

Boeing’in veya Airbus’un, havadaki uçaklara yazılım güncellemesi yapmak için bütün uçakları uzaktan birkaç dakika durdurduğunu düşünün.. Ya da Elon Musk’ın Tesla araçlarına güncelleme yüklemek için otoyolda 200 km/s hızla giden araçları uzaktan resetlediğini bir hayal edin… İşte Microsoft’un yaptığı şey buna benzer bir iş…

windows 10 izinsiz

Bakalım yazılım devi Microsoft bu yaptığı hatayı, Redmond’da TikTok videosu çekip Instagram selfileri çekerken, boş zamanlarında işletim sistemi geliştiren hangi ergen yazılımcıya fatura edecek. İnsan gerçekten hayret ediyor.

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU