Ana SayfaGenelTürkiye'de 48 şehir yüksek risk altında: Vaka sayıları ürkütüyor

Türkiye’de 48 şehir yüksek risk altında: Vaka sayıları ürkütüyor

Türkiye’de 48 şehir yüksek risk kategorisine girmeye başladı. Normal şartlarda kırmızı renkle gösterilen iller 39 civarındaydı. Peki ne oldu da böylesine hızlı bir değişim yaşandı?

Gelen son verilere göre Türkiye’de 48 şehir yüksek risk altında yer alıyor. Fakat sayılarındaki hızlı artış gerçekten de korkunç boyutlara ulaşmak üzere. Hafta sonları ve akşamları sokağa çıkma yasağı vakalarda bir ölçüde etkili olmuştu. Vaka sayılarının en azından dengede tutulması sağlanıyordu. Şimdi ise işler tersine döndü.

Normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte insanlar daha fazla sokağa çıktı. Ayrıca temas büyük oranda artış gösterdi. Maske kullanmayan ve tedbir almayan kişi sayısı ciddi oranda çoğaldı. Bütün bunlar risk faktörlerini en az 2 kat artırdı. Şimdi ise ortaya çıkan tablo salgının uzun süre boyunca yükseleceğini gösteriyor.

Türkiye’de okulların açılması her şeyi değiştirecek

Bilim kurulu üyeleri tarafından yapılan açıklamalarda, okulların açılması ile birlikte 1 ya da 2 hafta sonra vaka sayılarında yüksek artışlar görülecek denildi. Böyle bir durumda kırmızı renkli işaretlenen şehirlerin sayısı ne yazık ki yükselecek.

Türkiye'de 48 şehir

Bu konuda ortaya çıkan kötü tablonun nedenlerinden birisi de aşılar. Ne yazık ki Türkiye’de 200 binin altında aşılama faaliyeti günlük olarak yapılıyor. Eğer günlük 1 milyon aşılama yapılmazsa vaka sayısı artmaya devam edecek. Türkiye’nin birçok şehrinde vaka sayılarında önemli oranda mutasyonlu virüs artışı görülüyor.

Anal koronavirüs testleri yaygınlaşıyor: Herkes kullanacak

Kontrolsüz normalleşme topluma bir şekilde zarar verebilir. Bu nedenle en kısa sürede yeniden normalleşme sürecinin kontrollü hale getirilmesi şart. Peki sizce bu konuda ne tür tedbirler alınabilir. Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting