Turkcell’den Ukrayna’ya 3G Çeki

turkcell

Teknolojideki liderliğini Ukrayna’ya, ortağı olduğu telekom operatörü life:) ile taşıyan Turkcell’in bu ülkedeki yatırımları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretinin önemli başlıklarından biri oldu.

life:)’ın, Ukrayna’daki 3G ihalesinde yatırıma en elverişli frekansları içeren 1 numaralı lotu kazanmasının ardından, lisans için gerekli ödeme 19 Mart’ta yapıldı. Bu dönüm noktası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında, iki ülke liderinin biraraya geldiği görüşmede tarihe not düşüldü. Görüşmede, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Turkcell iştiraki life:)’ın 3 milyar 355 milyon Ukrayna Grivnası değerindeki 3G lisansı ödemesini temsil eden sembolik çeki, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Gennadiy Zubko’ya sundu. Törende Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Pakdemirli ve Turkcell Genel Müdür Vekili İlker Kuruöz de hazır bulundu.

turkcell

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça: Sayın Cumhurbaşkanımıza desteği için müteşekkiriz

Turkcell’in, Türk iş dünyasının bayrağını Ukrayna’da gururla dalgalandırdığını vurgulayan Akça, Ukrayna iletişim sektörü için bir kilometre taşı olan yatırımla ilgili olarak şu mesajı verdi:    “Turkcell iştiraki life🙂’ın Ukrayna 3G ihalesinde yatırıma en elverişli frekansları içeren 1 numaralı lotu kazanmış olması, bu ülkeye verdiğimiz önemin, duyduğumuz güvenin bir göstergesidir. Türkiye ile Ukrayna arasındaki bağları daha da kuvvetlendirecek olan 3G yatırımımızın, ülkemizin bölgesel liderliği açısından da önemli bir gelişme olduğuna inanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza, her iki ülkeye de hayırlı olmasını dilediğimiz bu yatırım için çıktığımız yolda desteğini bizden esirgemediği için teşekkürlerimizi sunarız.”   

 Sembolik çekin verildiği an Ukrayna Devlet Başkanı’nın Facebook sayfasında paylaşıldı 

İki liderin ortak basın toplantısında, Türk iş dünyasının Ukrayna’da yaptığı yatırımlar için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Ukrayna lideri Petro Poroşenko, Turkcell’in 3 milyar Grivna’yı aşan lisans ödemesinin bu desteğin en önemli kanıtlarından biri olduğunu söyledi.  Poroşenko’nun Facebook sayfasında, bu yatırımı sembolize eden çekin teslimine dair, Ukrayna Devletbaşkanlığı Basın Servisi tarafından çekilen bir fotoğraf paylaşıldı.  Ukrayna lideri, fotoğrafın altında yer alan mesajında, “Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’ya Türk yatırımlarını çekmemiz için verdiği desteği ve gösterdiği çabayı son derece büyük bir takdirle karşılıyoruz. Bu destek bugün Turkcell’in 3G lisansı için yaptığı 3 milyar Grivna’nın üzerindeki ödemeyi gösteren çekle de teyit edildi” diye yazdı.

Ukrayna’da Turkcell iştiraki life:) ile 3G’nin tam zamanı  

Ukrayna’da iletişimin dönüm noktası olarak tanımlanan 3G ihalesi 23 Şubat’ta yapılmıştı. Turkcell’in yüzde 55 hissesine sahip olduğu life:), yatırıma ve üstün müşteri deneyimi sağlamaya en uygun frekansları içeren Lot 1’i almaya hak kazanmıştı.

3G’yi müşterileriyle buluşturmak için şimdiden harekete geçen life:), 6 ay içinde 3G hizmeti sunmayı hedefliyor. İhale koşullarına uygun olarak, 18 ay içinde Ukrayna’daki tüm bölgesel merkezler 3G kalitesinde kapsanacak.

Cebit 2015: Dünyanın En Güvenli E-posta Servisi Startmail