Turkcell, Vodafone ve Türksat, Türk Telekom’a Karşı Birleşti

image 1

Ülkemizde mobil ağ, internet ve televizyon hizmetlerini yöneten iletişim firmalarından biri hariç hepsi birleşti ve Türkiye’deki internet altyapısını ‘muasır medeniyetler düzeyine’ çıkarmak için yeni bir şirket kuracaklarını açıkladı. Telkoder önderliğinde Turkcell, Türksat ve Vodafone’un işbirliğini açıkladığı basın toplantısında önemli bilgiler aktarıldı.

2015’in sonlarında Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu ortak bir altyapı şirketinin kurulması gerektiğini söylemiş ve kendi fiber altyapılarını da buraya aktaracaklarını belirtmişti. 2016’nın başlarında ise bu söylem birkaç kez daha Turkcell tarafından dillendirilmeye başlandı. Turkcell’in önerisi tüm internet servis sağlayıcılarının birlikte yeni bir altyapı şirketi kurması ve bu şirketin Türkiye’nin her yerine fiber altyapıyı götürmesi şeklindeydi. Detaylarda ise gelirin nasıl paylaşılacağına kadar değinilmişti.  Hatta 9 Şubat 2016’da Turkcell’den basın bülteninde Kaan Terzioğlu Türkiye’nin fiber seferberliği için Sayın Bakanımızın da değerli desteğinden güç alarak, tüm sektör oyuncularının ortak fiber şirketi kurarak seferberliğin önünü açması gerektiği çağrımızı bir kez daha yeniliyoruz.’ demişti.

Geçtiğimiz hafta ise sızan bir bilgi ile bu şirketin kurulacağı hatta gelecek hafta bununla ilgili bir basın toplantısı yapılacağı duyurulmuştu. Bahsedilen o basın toplantısı dün (27.07.2016) yapıldı. Telkoder, Turkcell, Türksat ve Vodafone’un katıldığı toplantı da önemli açıklamalar yapıldı. İlk olarak Ortak Altyapı Şirketi’ni kurmak için tüm tarafların anlaştığı ve artık şirketin kurulması için gerekli yasal adımların atılmaya başlanacağı söylendi. Ortak Altyapı Şirketi ismiyle kurulacağı beklenen şirketin ortakları ise Turkcell, Türksat, Vodafone ve Türk Telekom olacak.

Ortak Altyapı Şirketi’nin kurulması ve gerekli yasal aşamaları aştıktan sonra ilk olarak Turkcell, Türksat ve Vodafone’un altyapılarının birlikte kullanım işlemleri yapılacak. Altyapılar birbirine entegre hale getirildikten sonra ise kazı çalışmaları başlayacak. Yapılacak olan fiber kazı çalışmalarında henüz şirket ortaklarının fiber internet götürmediği yerler seçilecek. Önceden ortaklardan birisinin altyapısının olduğu yerlerde yeni kazı yapılmayacak.  Ortak Altyapı Şirketi’nin ortakları tarafından oluşturulacak yatırım bütçesi ile ülkenin her yerine fiber kablolar döşenecek. Döşenen bu fiber kabloları da şirketin ortakları ve kullanmak isteyen diğer şirketler kiralayarak kullanabilecek.

Taraflarca yapılan açıklamada

“Ülkemizde var olan telekomünikasyon altyapılarının en etkin şekilde kullanılması ve geliştirilmesi, sektördeki tüm şirketlere sektör altyapısının en uygun şartlarda ve adil olarak sağlanması ve mükerrer yatırımlarla kaynakların boşa harcanmaması için Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat şirketlerinin ve telekomünikasyon sektöründeki diğer şirketlerin en geniş kapsamda katılımının sağlanacağı bir “Ortak Altyapı Şirketi (OAŞ)” kurulması konusunda çalışmalara başlanacaktır. Söz konusu çalışmalar başta Rekabet Kanunu ve Elektronik Haberleşme Kanunu olmak üzere ilgili mevzuatta öngörülen tüm düzenlemelere, izinlere ve yetkilendirme şartlarına uygun bir şekilde yürütülecektir. Hükümet Programında da yer alan ve Sayın Başbakan’ın ülkemizi sayısal geleceğe taşıma amacı doğrultusunda, hızlı internet hizmetlerinin daha yaygın, uygun fiyatlarda ve kaliteli koşullarla kullanıcılara ulaştırılmasını temin edecek, tüm sektörün katılımına açık olan bu hayati girişime, kamunun ve özel sektörün uyum içinde, ülkemizin geleceği için gerekli desteği vereceğine olan inancımız tamdır. Toplumumuzun en geniş siyasi ve sosyal kesimlerinin desteğinin de yanımızda olacağına inanıyoruz. Bu girişim, zor günlerden geçen ülkemizde geleceğe olan güvenimizi ve yatırım kararlılığımızı göstermektedir.’’’ ifadeleri kullanıldı.

‘Türk Telekom, başbakanı karşısına aldı’

auto-gsm-ve-imt-2000-umts-imtiyaz-sozlesmeler-8141661_x_o Turkcell

Bu ortaklık içerisinde olmayan tek isim ise Türk Telekom. Türk Telekom bu sektörün en büyüğü ve Türkiye’de en çok fiber altyapıya sahip şirket. Telkoder, Türk Telekom’un da bu ortaklığa katılması için çok çaba gösterdiklerini ancak Türk Telekom’un bunu kabul etmediğini açıkladı. Telkoder bu açıklamayı yaparken de bir açık kapı bırakarak isteyen herkes gelebilir, dedi. Taşra ile ilgili olan toplantıda ise”Küçük hesapları bırakalım arkadaşlar. Aman o fiber yaparsa biz zarar ederiz, bizim işler geride kalır, bunları bırakalım” dedi Sayın Binali Yıldırım.

4.5G ihalesi sırasında ve taşradaki gsm altyapısıyla ilgili bir imza sırasında dönemin Bakanı şu an ki Başbakan Binali Yıldırım net şekilde Türk Telekom’u ikaz etmişti. ‘Birbirinizden altyapıyı saklayarak rekabet olmaz. Paylaşın artık şunu” diyen Binali Yıldırım bu sözleriyle net şekilde Türk Telekom’un CEO’su Rami Aslan’a seslenmişti. Ancak Türk Telekom elindeki güce güvenerek şimdiye kadar yaptığı gibi yapmaya devam etti. Hatta bazı yorumculara göre başbakanı karşısına aldı.

Twitter’a ‘Gece Modu’ Eklendi!