Türk Telekom ‘ Sesli Adımlar ’a Glomo Ödülü

1488357163 SesliAdimlar

Türk Telekom, Dünya Mobil Kongresi kapsamında gerçekleştirilen GLOMO Ödülleri’nde “Erişilebilirlik ve Kapsayıcılık için En İyi Mobil Kullanım” kategorisinde finale kalan ‘ Sesli Adımlar ’ projesi ile birincilik ödülünü elde etti.

Türkiye’nin lider iletişim ve eğlence teknolojileri şirketi Türk Telekom’un Sesli Adımlar projesi, Barcelona’da düzenlenen Dünya Mobil Kongresi (MWC) kapsamında verilen GLOMO Ödülleri 2017’de “Erişilebilirlik ve Kapsayıcılık için En İyi Mobil Kullanım” kategorisinde birinci oldu. 170’ten fazla projenin değerlendirildiği ve dünya çapında beş farklı projenin finale kalarak yarıştığı kategoride ‘Sesli Adımlar’ uygulaması, görme ve işitme engelli kullanıcıların hayatını kolaylaştıran ve Dünya’da bir ilk olan sesli ve görüntülü rehberlik desteği ile birincilik ödülünü aldı. Ödüller, Dünya Mobil Kongresi kapsamında 28 Şubat 2017 tarihinde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Sesli_Adimlar

Hem görme engellilere hem de işitme engellilere yönelik ödüllü proje

Türk Telekom İş Destek Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Kutlu, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede; “Türkiye’de bir ilk olarak 2014 yılında hayata geçirilen Sesli Adımlar projesi, Boni ile yapılan Ar-Ge çalışmaları ile geliştirildi. Geliştirme süreçlerinde dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen işitme ve görme engelli organizasyonlarının desteği alındı. Hem işitme hem de görme engellilerin kapalı alanlarda yardıma ihtiyaç duymadan özgürce hareket edebilmeleri ve sosyalleşebilmelerini sağlayan ‘Sesli Adımlar’ uygulaması; operatör bağımsız olarak tüm görme ve işitme engellilerin kullanımına ücretsiz olarak sunulmasıyla da dünyada bir ilke imza atmış durumda. Emeği geçen tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum.” dedi.

Görme engelliler Sesli Adımlar uygulamasıyla kapalı alanlarda rahatça gezebilecek

‘Sesli Adımlar’ uygulaması, görme ve işitme engellilerin alışveriş merkezi, havaalanı, kampüs, tatil köyü gibi büyük ve karmaşık alanlar içerisinde herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadan gitmek istedikleri yeri bulmalarını veya o an nerede olduklarını anlamalarını sağlıyor. Ayrıca; hastane, belediye, bakanlık, cami ve kütüphanelerde de kullanılan uygulamanın; önümüzdeki dönemde yeni uygulama alanları ile kapsamının daha da genişletilmesi üzerine çalışılıyor.

Global başarılara devam

‘Sesli Adımlar uygulaması daha önce de birçok global başarıya imza atmıştı. ‘SesliAdımlar’, Ethical Corporation 2016 Sorumlu İş Ödülleri’nde (Responsible Business Awards), Sürdürülebilir İnovasyon (Sustainable Innovation) dalında finale kalmış ve Tavsiye Edilen (Highly Commended) uygulama seçilmişti. Sesli Adımlar uygulaması aynı zamanda, National Federation of the Blind Indoor Navigation Challenge’de altı büyük uygulama arasında en iyi uygulama seçilmişti.

Gmail ile 50 MB E-mail Alabileceksiniz