Ana sayfa Genel Trafikteki otomobillerin tepesinde uyarı mesajları yazacak

Trafikteki otomobillerin tepesinde uyarı mesajları yazacak

Arttırılmış gerçeklik teknolojisiyle, trafikteki sürücülerin birbiriyle daha rahat iletişim kurmasını sağlayacak yeni bir fikir hayata geçmek üzere.

Hollanda’daki Eindhoven University of Technology, otomobil üreticilerinin kullanabileceği ilginç bir uygulama geliştirdiler. Buna göre, otomobillerin ön camına yerleştirilecek arttırılmış gerçeklik ekranları ve sürücülerin özel mesaj yayınlayabileceği bir panel sayesinde, sürücüler trafikteki diğer otomobillerin üzerinde özel mesajlar ve uyarılar görebilecekler.

Öyle ki, hastaneye yetişmeye çalışan bir aracın üzerinde özel bir kızılhaç/kızılay sembolü belirecek. Havalimanında uçağa yetişmek için acele eden bir aracın üzerinde yolcu uçağı sembolü görülebilecek. Böylece trafikteki diğer şoförler, acelesi veya acil durumu olan diğer şoförleri görebilecekler ve yol açabilecekler.

car note

CarNote olarak adlandırılan bu sistemin kötüye kullanımının engellenmesi için de belli sembollerin kullanımına sayı ve zaman sınırı getirilecek. Böylece şoförler, acil durumda kullanmak zorunda kalacakları acil durum sembollerini, trafikte kendilerine yol açmak için kötü niyetle kullanmak istemeyecekler.

Uygulama şimdilik prototip aşamasında. Sistemi otomobil üreticileri alarak kendi otomobillerine entegre edebilmeleri mümkünken, sistemin ayrı bir donanım olarak satılarak eski otomobillere uyarlanması da mümkün.

 

Apple, bazı garanti şartlarını değiştiriyor

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

PlayStation 5 çıkış tarihi

PlayStation 5 çıkış tarihi ve fiyatı!

Yeni nesil konsollar geliyor. 18 Mart tarihinde detayları paylaşılacak olan PS5 hakkında bilinen her şeyi derledik. İşte PlayStation 5 çıkış tarihi! PlayStation 4 satışa sunulalı...

Son Haberler