Tesla yeni nesil V3 Supercharger’ını tanıttı!

Tesla

Tesla bugün resmen yeni nesil Supercharger’ını duyurdu. Şimdiye kadar hiç görülmemiş bir yükseklikte maksimum şarj kapasitesi vaat eden üçüncü nesil V3 Supercharger yıl sonuna kadar Avrupa’ya gelecek. İşte detaylar.

Amerikan elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors Avrupa’daki markaların 350 kW’a kadar çıkabilen (teoride) yeni nesil şarj cihazlarının ortaya çıkmasından sonra beklenilen karşı hamlesini yaptı. Üçüncü nesil Supercharger’ını bütün teknik detayları ile bugün resmen doğruladı.

Yepyeni bir mimari ile geliştirilen V3 Supercharger’ın araç başına 250 kW’a kadar maksimum yükleme kapasitesini desteklediği açıklandı. Bu hız tam donanımlı bir Model 3 Long Range’in 5 dakikalık bir şarj ile 120 km menzil sunabilir. 1 saatlik hızlı şarjla ise kullanıcılar 1000 mil yani 1600 km menzil kazanabilir. Tabii bu en uygun koşullarda mümkün. V3’ün maksimum verimin alınması ideal iklim koşulları, aracın bu türden yüksek bir gücü destekleme kapasitesi ve uygun batarya sıcaklığı gibi bazı koşullara bağlı. Yani 250 kW’lık bu güç optimum koşullarda geçerli.

Öte yandan teorik sayılabilecek bu değere karşın Elon Musk tüm Tesla modellerinin bu yeni şarj standardına uyum sağlayabileceğini düşünüyor. Bunun için önümüzdeki birkaç ay boyunca yazılım güncellemeleri hazırlayacak olan Tesla ekibi bu güncellemeyi V3 Supercharger piyasaya sunulduğunda tüm Tesla sahiplerine internet güncellemelerinin bir parçası olarak sunacak.

Bu güncellemenin içinde kullanıcılara süper şarj cihazını kullanmadan önce %50 cooldown ile optimum batarya sıcaklığı elde etmelerini sağlayacak olan yeni bir batarya yönetim modu da yer alacak. Bu kritik özellik sayesinde ortalama şarj süresi %25 azalacak.

V3 Supercharger, yapılan tüm bu iyileştirmeler ile birlikte Tesla müşterilerin araçlarını şarj etmek için harcadığı zamanı toplamda yarı yarıya azaltmış olacak.

Tesla, V3 Supercharger ile Avrupa’daki çetin rekabette daha da güçlenecek!

Erken Erişim programının bir parçası olarak ilk olarak 7 Mart’ta yani bugün San Francisco Körfez Bölgesi’nde halka açık beta sürümü ile test edilecek olan V3 Supercharger daha sonra kademeli olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne yayılacak. 2019’un son çeyreğinde ise Avrupa’ya gelecek. Bununla birlikte V3 hızlı şarj cihazları Tesla’nın elektrikli şarj ağını tüm dünyada genişletme çabasının sadece bir parçası. Şirket önümüzdeki aylarda mevcut 12.000 V2 Supercharger’ın maksimum şarj kapasitelerini 120 kW’tan 145 kW’a çıkaracağını açıkladı. 2019 genelinde ise ABD ve Avrupa yoğunluklu olarak dünya genelinde binlerce yeni Supercharger istasyonu kurulacak.

Tesla Model S sürücüsü yanarak can verdi!

Tesla


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir