Televizyonların Evrimi

onecikan

#İŞBİRLİĞİ

Artık tüm dünyada neredeyse her evde bulunan televizyonların evrimi adım adım karşınızda. Mekanik modellerden QLED TV’ye ulaşana kadar hangi evrelerden geçildi?

Bugün dünyada milyonlarca evde televizyon var. En yaygın teknolojik cihazlardan biri hala televizyonlar. Ancak bundan yaklaşık 100 yıl önce kimse televizyon diye bir cihazın ne olduğunu bilmiyordu. Hatta 1950’li yıllara kadar bu cihazlar sadece ABD’de birkaç evde bulunuyordu. Şimdi ise hemen her evde bir televizyon var. Televizyonların evrimi çok uzun ve heyecanlı bir hikaye aslında.

Televizyonun tek bir mucidi olduğu söylenemez. Aslında birbiri ardına elde edilen gelişimleri birleştiren ve geliştiren birçok insanın ortaya çıkardığı bir sonuç televizyon. 1800’lü yılların sonlarıyla 1900’lülerin başlangıç döneminde dünya genelinde birçok mühendis ve bilim adamı görüntü iletimi için kendi cihazlarını geliştirmiş.

“Televizyon” kelimesinin ilk bilinen kullanımı 1900 yılında Paris’te düzenlenen World’s Fair’de gerçekleşmiş. Bu ifadeyi ilk kez kullanan kişinin Constantin Perskyi olduğu biliniyor.