Ana SayfaGenelTamamen elektrikli Toyota C-HR, Pekin Otomobil Fuarı’nda ortaya çıktı!

Tamamen elektrikli Toyota C-HR, Pekin Otomobil Fuarı’nda ortaya çıktı!

Japon otomotiv devi Toyota, sevilen kompakt crossover modeli C-HR için tamamen elektrikli bir versiyonu 2018 Pekin Otomobil Fuarı’nda tanıttı. Ayrıca 2019 yılında Corolla ve Levin modelleri içinde saf elektrikli versiyonlar yola çıkacak. Toyota 2020 yılına kadar bu üç modelde dahil olmak üzere toplamda 10 elektrikli model sunmayı planlıyor. Yeni Toyota C-HR, 2020 yılında yola çıkacak. Ancak Japon üretici, bu modeli sadece Çin pazarı için üretecek. Yani model büyük ihtimalle Avrupa’ya gelmeyecek. Çin’in plug-in hibrid ve saf elektrikli modellere talebi çok büyük. Toyota sadece geçtiğimiz yıl Çin pazarında 140.000 elektrikli otomobil sattı. Bu rakam markanın bir yıllık elektrikli otomobil satışlarının %40’ını temsil ediyor.

Marka, Toyota C-HR, Corolla ve Levin gibi EV modelleri için elektrikli motor ve lityum iyon bataryalar gibi elektrifikasyon için gerekli bileşenleri geliştirmek ve üretmek için Çin’de yeni üretim tesisleri açacak. Ayrıca bölgede bir Ar-Ge merkezinin de açılması planlanıyor.

Japon üretici, tam elektrikli crossover modeli Toyota C-HR için pek fazla teknik veri açıklamadı. Ancak modelin markanın TNGA (The Toyota New Global Architecture) adını verdiği gelişmiş bir platform üzerine inşa edileceğini bilinenler arasında. Ayrıca Toyota’nın lüks araçlarının üretimini gerçekleştiren Lexus’un da CT hathcback EV modelini bu platform üzerine inşa edeceğini belirtelim.

Volvo XC40 T5 Twin Engine Pekin Motor Show’da ortaya çıktı!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU