Ana Sayfa Donanım Sizin Eviniz Ne Kadar Akıllı,

Sizin Eviniz Ne Kadar Akıllı,

 ‘Akıllı Ev’ konseptinde yeni hizmetleri ile dikkat çeken ZyXEL Türkiye, uçtan uca komple çözümler sunuyor.  Servis sağlayıcıları ve sistem entegratörlerini desteklemeye hazır olan ve konut sektörüne odaklanan  firma, inşaat firmalarının A’dan Z’ye tüm altyapı ihtiyaçlarını karşılıyor.

Akıllı ev teknolojilerinde küresel pazarda olduğu gibi ülkemizde de yatırımlar artmakta ve yeni yapılan konutlarda bu teknolojilerin yaygınlaşmakta olduğu gözleniyor. Genel anlamda kompleks ve birçok farklı yapının bir araya gelmesi ile oluşan akıllı ev teknolojileri, ülkemizde internet ve haberleşme alt yapısının geçirmekte olduğu değişime paralel olarak ivme kazanıyor.

BT ve gayrimenkul sektörleri akıllı ev konseptinde birleşiyor
ZyXEL Türkiye’nin akıllı ev çözümlerine odaklanacağını söyleyen ZyXEL Türkiye Genel Müdürü Vefa Tarhan, bina network altyapısına yönelik olarak sunulan, inşaatların A’dan Z’ye tüm altyapı ihtiyaçlarını karşılayan çözümlerle konut sektörü ile daha yakın bir ilişki içinde olacaklarının altını çizerek, “Her geçen gün daha sofistike bir hal alan servislerle iç içe yaşıyoruz. Yaygınlaşan, erişimi ve kullanımı kolaylaşan bu servislerin artık günlük hayatımızın, özellikle de ev yaşantımızın bir parçası olduğu da bir gerçek. Yeni teknolojiler, evlerimizi akıllı iletişim merkezlerine dönüştürürken, yaşam tarzımızı da daha ‘akıllı’ kılacak çeşitli servisleri de beraberlerinde getiriyorlar. Son yıllarda tıpkı ofislerde olduğu gibi evlerde de bir dönüşüm yaşanıyor. Artık yeni nesil ev otomasyonu ile birlikte gelen “Akıllı ev” gibi konseptlerden söz ediyoruz. Bu servisler, IP kameralar ve çeşitli algılayıcıları kullanan gözetim ve güvenlik uygulamalarının yanı sıra evlerde daha fazla enerji tasarrufu yapılmasını sağlayan, enerji dağıtım ağı ile entegre olarak kullanılabilen enerji yönetim sistemlerini de içeriyor. Akıllı iletişim teknolojileri ile birlikte doğan ve gelişen akıllı ev konseptinin sunduğu tüm servisler ‘hayatı kolaylaştırma’ temeline dayanıyor” dedi.zyxel_akıllı_ev
Birkaç yıl öncesine kadar bir BT şirketi ile gayrimenkul sektöründe hizmet veren bir şirketi yan yana düşünebilmenin çok olası olmadığını dile getiren Tarhan, şunları kaydetti: “Bugün gelinen noktada ise bu iki farklı sektör “Akıllı ev” konseptinde bir araya geliyor. BT şirketlerinin sunduğu teknolojiler artık evlerimizi akıllı iletişim merkezlerine dönüştürüyor. ZyXEL Türkiye olarak tamamen özümsediğimiz ve yenilikçi çözümlerle yaygınlaşmasını sağlayacağımız bu konsept, hayatı kolaylaştıran birçok teknolojiyi içeriyor.”

Akıllı ev konseptinin temelinde yer alan teknolojilerden biri olan İnternet Protokolü (IP) sayesinde kullanıcıların evlerindeki cihazlar ile iletişim kurabildiğine değinen Tarhan, böylece klimaları ya da ışıklandırmayı telefon aracılığıyla kontrol edebilirken, TV’deki bir programın uzaktan kaydedilmesinin de mümkün olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Bu konsept diğer hizmetlerle de kolayca entegre edilebiliyor. Örneğin, akıllı ev servislerini kullanan bir doktor, hastasının durumunu uzaktan izleyebiliyor. Hastane tarafından hastaya verilen algılayıcılar, kan basıncı gibi hayati işaretleri ölçebiliyor ve bu bilgileri otomatik olarak doktora iletebiliyor. Geniş bant bağlantı sayesinde doktor, hastası evindeyken onunla video konferans aracılığıyla görüşebiliyor. Kısacası, hasta sadece kameralı bir cihazın önünde oturarak konsültasyona katılabiliyor.”

Geniş bant bağlantı ile evler daha akıllı

Vefa Tarhan, evleri daha akıllı kılacak olan servisler arasında e-ticaretin de bulunduğuna dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: “IP teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte akıllı ev konseptinin gelişiminde oldukça önemli bir role bürünen TV, ürün ve hizmet siparişinin yanı sıra, internet bankacılığı ve internet üzerinden video izlemek için de kullanılabiliyor. Geçmişin tek taraflı olarak iletilen yayınları artık kullanıcıların isteklerine göre erişebildikleri ve değiştirebildikleri çift taraflı portallara dönüşmüş durumda. Evlerde akıllı servislerin entegrasyonunun önemi, kullandığımız cihaz sayısının artışına paralel olarak büyüyor. Bu tür servisler için sadece TV’leri değil, aynı zamanda PC’leri ve oyun konsollarını, tabletleri ve akıllı telefonları da kullanıyoruz. Evdeki geniş bant internet ağı, bu cihazların hepsine birden hizmet vermeye olanak tanıyor.”

Konut sektörü akıllı ev teknolojileri ile fark yaratıyor

ZyXEL Türkiye’nin sahip olduğu entegrasyon gücü ile akıllı evlerin yaygınlaşmasında büyük rol oynayacağına inandığını sözlerine ekleyen ve akıllı ev teknolojilerini kullanılan inşaat şirketlerinin, diğer şirketlerden farklılaştığını ve avantajlı duruma geçtiğini belirten Tarhan, “İnşaat sektörü, Türkiye ekonomisinin büyüme ortalamasının üzerinde seyrederek ülkemizin lokomotif sektörlerinden birisi olduğunu gösterdi. Rekabetin de üst düzeyde yaşandığı inşaat sektöründe inşaat firmaları tüketiciye güvenlik, enerji yönetimi, ışıklandırma ve iklimlendirme gibi pek çok konuda çözümler ve kolaylıklar getiren akıllı ev teknolojilerini sunarak yaşam kalitesini artıran yenlilikler getiriyor, bu da akıllı ev hizmetlerini sunan inşaat firmalarının rakiplerinden birkaç adım öne çıkmasını sağlıyor.” dedi.

ZyXEL’in akıllı ev ve akıllı ofis konseptinde sunduğu çözüm ve hizmetler

ZyXEL, servise yönelik Akıllı Ev ağ geçitlerinin (gateway) ve bulut tabanlı servis platformunun da dahil olduğu uçtan uca Akıllı Ev çözümü sunuyor ve servis sağlayıcıları ve sistem entegratörlerini desteklemeye hazır bir konumda bulunuyor. ZyXEL’in Akıllı Ev ağ geçidi, multi-WAN, Wireless HAN (Home Area Network), 300 Mbps WiFi, Gigabit LAN, VoIP ve USB arayüzlerini destekliyor. Multi-WAN arayüzü, ADSL2+/VDSL2, Gigabit Ethernet WAN ve opsiyonel 3G bağlantılarını otomatik olarak tespit ediyor. ZyXEL, Akıllı Ev servisleri vermek isteyen DSL servis sağlayıcılar için pair-bonded VDSL2 çözümü sağlıyor. Bu çözüm, hem bant genişliğini hem de ‘loop’ erişimini artırıyor. Pair-bonded VDSL2, Mevcut DSL altyapısında iyileştirme yaparken yatırımı minimumda tutmak isteyen operatörlerin bant genişliği rekabetinde öne geçmelerini sağlayan en iyi çözüm olarak öne çıkıyor.

Akıllı en uygulamaları ile klimaları ya da ışıklandırmayı telefon aracılığıyla kontrol edebilirken, TV’deki bir programın uzaktan ve otomatik olarak kaydedilmesini de sağlayabiliyor. Öte yandan medya sunucusu olarak da kullanılabilen akıllı depolama cihazları, herhangi bir cihaz yoluyla istediğiniz müzik parçasını ve filmi kolaylıkla seçip dinlemenize/seyretmenize izin veren bir arayüz sağlıyorlar. Akıllı ev teknolojileri ile donatılmış evlerde enerji tasarrufu yapılmasını sağlayan; enerji dağıtım ağı ve entegre kullanılabilen enerji yönetim sistemleri de mevcut.

Minimum enerji ile maksimum verim

Enerji yönetim sistemleri, küresel akıllı ev pazarının toplam % 25’ini oluşturarak en büyük paya sahip durumda olmakla birlikte, akılı ev sistemlerinin en hızlı büyüyen parçası durumunda. Günlük rutin enerji tüketiminin kontrolünün yanı sıra tüketiciye haftalık, aylık, yıllık tüketilen enerji ve ücret grafiklerini sunabilen akıllı sistemler, kullanıcının rutin yaşam döngüsüne en uygun şekilde ev ortamındaki aygıtları yöneterek minimum enerji ile maksimum verim sunuyorlar. Aydınlatma, ısıtma ve soğutma sistemleri, doğru zamanda ve ihtiyaçlar doğrultusunda çalıştırabilir, elektrik ve yakıt giderlerinde ciddi oranda tasarruf sağlanabilir.

2014’te 13,4 Milyar Dolar’lık pazar

Yaklaşık 10 Milyar Dolar’lık hacme sahip Global Akıllı Ev ve Akıllı Ofis pazarı, Türkiye’de 2012 yılının sonunda yapılan yatırımlar ile ivme kazanmaya başlamak üzere. 2014 yılında küresel anlamda 13,4 Milyar Dolar’lık büyüklüğe ulaşılacağı düşünülen pazarın yine 2009 – 2014 yılları arasında %16,5 büyüme oranına ulaşacağı öngörülüyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde akıllı ev konseptinin kendi içerisinde farklılaşarak hizmet çeşitliği sunması ve en önemlisi yaygınlaşarak modern konutların vazgeçilmezi olması bekleniyor. Güvenlik, iklimlendirme, ışıklandırma, eğlence, enerji yönetimi, sağlık gibi ana başlıkların altında hizmet çeşitliliğinin artarak devam etmesi öngörülüyor.

 ZyXEL Hakkında:
1989 yılında kurulan ZyXEL, dünyanın önde gelen iletişim ve haberleşme teknolojileri sağlayıcısıdır. Kurulduğu günden bu yana pek çok yeniliğe imza atmış bulunan ZyXEL, 3 bin 200’den fazla çalışanı ve 70 ülkedeki merkezleri aracılığıyla 150 ülkeye çözüm sunmaktadır. Merkezi Tayvan’da olan firmanın küresel çapta 32 bölge ofisi ve 2 Ar-Ge merkezi bulunmaktadır. Gartner ile IDC’nin verilerine göre dünyanın en büyük DSL ve residential gateway üreticisi olan ZyXEL; Ev, Kurumsal ve Servis sağlayıcı ağ iletişim çözümlerinde 20 kategoride 300’ün üzerinde ürün sunmaktadır. ZyXEL ürünleri ülkemizde 2,5 milyonun üzerinde DSL kullanıcısı tarafından tercih edilmektedir. Türkiye’de toplamda 3,5 milyonu aşkınZyXEL ürünü gerek bireysel gerekse kurumsal alanda aktif olarak kullanılmaktadır. Küresel BT pazarının en önemli markaları arasında yer alanZyXEL, ülkemizdeki faaliyetlerini 2007 yılı Haziran ayından bu yana ZyXEL İletişim Teknolojileri A.Ş yerel firma olarak sürdürmektedir. ZyXELbünyesinde üst düzey servis merkezi olarak faaliyetlerini sürdüren ZyXEL Türkiye, aynı zamanda Ortadoğu ve Afrika bölgesinin servis ve destek merkezi konumundadır. ZyXEL Türkiye tarafından sunulan ürün ve çözümler hakkında ayrıntılı bilgi www.zyxel.com.tr adresinden edinilebilir.

Ürün ve Servisler

Ev

RouterWireless LAN, Wired LAN Adaptörler, Desktop Anahtarlar, Medya Sunucular ve Oynatıcılar, VoIP Ağ Geçitleri, Print Server, HomePlug, NAS/Ağ veri Depolama ürünleri

Kurumsal

Güvenlik Cihazları ve Servisleri, Anahtarlar, Profesyonel WLAN AP ve Kontrolcüler, Ağ Geçitleri, Yönetim Yazılımları.

Servis Sağlayıcı

DSL CPEsMultimedya çözümleri, MSANs / DSLAMs,ISDNFiber AccessWiMAX/LTE

 

Ali Yavuz ŞAHİNhttp://www.donanimgunlugu.com
Uzun yılardır teknoloji meraklısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

Maske takma zorunluluğu yakında kalkıyor Sağlık Bakanı açıklama yaptı

Hepimizin çok zor durumda kalmasına neden olan maske takma zorunluluğu, kısa bir süre içerisinde kalkabilir. Hadi gelin konuyla alakalı açıklamalara bir göz atalım. Sağlık Bakanı...

iOS 15 alacak modeller belli oldu

iOS 15 güncellemesini alacak olan iPhone modelleri belli olmaya başladı. Yeni sürüm ile eski iPhone'lara veda edeceğiz gibi görünüyor. Güncelleme konusunda eline su döktürmeyen Apple,...

Porno izleme oranı rekor kırıyor!

Koronavirüs nedeniyle porno izleme oranı tahmin edilemeyecek kadar çoğaldı. Bugüne kadar belki de pornografik içeriklere hiç bu kadar talep olmamıştı. Bütün sektörlerde çok ciddi bir...

Sıfır Volkswagen Golf fiyatları güncellendi

Türkiye'deki en popüler otomobillerden biri olan Golf'ün de fiyatı güncellendi. İşte sıfır Volkswagen Golf fiyatları. Ülkemizde en çok satan otomobillerden birisi de hiç şüphesiz Volkswagen...

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü?

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü? Instagram hesabı çalmaya çalışmadan önce sizleri haberimize alalım. Instagram kullanımı artık Facebook’u geçmiş durumda. En...

Horizon: Zero Dawn çıkışına saatler kaldı

PlayStation 4’e çıkması ile beraber büyük bir kullanıcı kitlesi yakalayan Horizon: Zero Dawn 7 Ağustos itibari ile bilgisayarlardan da oynanabilecek. Sadece konsollar için çıkarılan oyunlar...

AirPods Pro ve AirPods 2 karşılaştırması

Apple’ın sessiz sedasız tanıttığı yeni nesil kablosuz kulaklığı bekletileri karşılayabilecek mi? İşte AirPods Pro ve AirPods karşılaştırması. Apple uzun süredir söylenti halinde olan yeni nesil...

İrlandalı kadınların erotik fotoğrafları hackerlar tarafından internete sızdırıldı

Bugünlerde iyice gündeme gelen İrlandalı kadınların erotik fotoğrafları, büyük sorun oldu. Facebook başta olmak üzere sosyal medya platformları sorunu nasıl çözeceğini bilmiyor. İngiltere Hükümetine kadar...
1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

TP-Link AC2100 Wireless MU-MIMO VDSL/ADSL modem router

TP-Link AC2100 ile karşınızdayız. Ürettiği ürünlerle pek çok yeni çözüm sunan firma, şimdi de Süper VDSL için harekete geçti. TP-Link AC2100, siyah renkte, göze hoş...

TCL 10 Plus ile şıklığı ve yüksek performansı bir arada elde edin

TCL 10 Plus, son dönemin en popüler Android cihazlarından bir tanesi. Yalnızca şık tasarımı ve büyük ekranı değil, aynı zamanda diğer teknik detayları itibarıyla...

Okullar açıldı! İşte EBA – Uzaktan eğitim için ideal iki Asus laptop!

Asus korona sürecinde iş ve eğitim hayatını evden devam ettirmek zorunda olanlar için iki güzel laptop ile karşımızda. Asus, hem öğrenciler hem de profesyoneller için...

Lexar NCard ile Huawei ve Honor telefonlarınız uçuşa geçsin

Lexar NCard, yani Lexar'ın nano memory kart ailesinden söz edeceğiz. Huawei'nin desteğiyle hazırlanan ve saniyede 90MB'a kadar okuma hızı sunabilen bu kartlar, özellikle son...

TP-Link Tapo C100 ile ev ve ofisinizi güvence altına alın

Tapo C100 incelemesiyle karşınızdayız. TP-Link'in bu yeni ürünü, evde ve ofisinizde iyi bir güvenlik çözümü sunuyor. Tapo C100, şık bir tasarıma sahip ve kullanımı kolay...

Razer Cynosa V2 RGB oyuncu klavyesi: Her tuşu ayrı ayrı renklendirin

Razer Cynosa V2, sade bir tasarıma sahip. Tuşlara göre ayarlanabilir özel RGB aydınlatma sistemi ve özel medya tuşlarıyla oyuncuları cezbedebilecek bir ürün. Razer Cynosa V2...

ADATA SC680 harici SSD ile ihtiyacınız olan her şey cebinizde olsun!

Adata, genellikle pek çok rakibine kıyasla daha uygun fiyatlı ürünlerle karşımıza çıkıyor. Bu yazıda bahsedeceğimiz ürün ise, 480GB depolama alanı bulunan ADATA SC680 taşınabilir...

ASUS, yeni GeForce RTX 30 serisi ekran kartlarını ve dahasını duyurdu

ASUS Republic of Gamers (ROG), internet üzerinden düzenlediği Meta Buffs lansman etkinliğinde yepyeni oyuncu ürünleri serisini duyurdu. ASUS ROG Strix GeForce RTX 30 Serisi ekran...
Hosting