Ana SayfaGüvenlikSevgililer Gününde Yaşanacak Dolandırıcılık Olaylarına Dikkat

Sevgililer Gününde Yaşanacak Dolandırıcılık Olaylarına Dikkat

Siber suçluların Sevgililer Günü gibi özel günleri fırsat bilerek sahte mesajlar, alışveriş siteleri vb yollarla tüketicileri kandırdığını belirten Bitdefender yetkilileri, sahte ve kötü amaçlı yazılım bulaşmış web sitelerine kullanıcıların yönlendirildiğini açıkladı.

CreditDonkey.com tarafından yapılan bir ankete göre, bu yıl Sevgililer Günü için erkekler kadınlara oranla yüzde 75 daha fazla harcama yapmayı planlıyor. Dolandırıcıların hedefleri de cazip hediyelerle bu tüketicilerin ilgisini çekmek ve siber dolandırıcılık gerçekleştirmek. Bitdefender, özellikle erkek tüketicileri elmas yüzük, parfüm, çikolata, kalp şeklinde takılar, sahte saatler ve kişiye özel hediye teklifleri sunan e-postalar ve sitelere karşı uyarıyor.siber suçlu

Bitdefender Baş Güvenlik Stratejisti Catalin Cosoi, tüm dünyada gönderilen spam postaların yaklaşık yüzde 7’sinin dolandırıcılığa yönelik olduğunu belirterek, bu nedenle tüketicilerin bu tür hediye e-postaları ile sahte sosyal medya profilleri, sahte tanışma sitelerine karşı dikkatli olmalarını istedi. Bu yollarla hem kişisel bilgilerin hem de paraların gasp edilebileceği özellikle vurgulanıyor.

Bu yıl en fazla görülen sahtecilik uygulamalarını da belirten Bitdefender, sevgililer günü duvar kağıdı önerileri ile ‘iPhone 5 kazandınız’ e-postalarının yaygın olduğunu bildiriyor. Bu tür mesajlarla kişisel bilgilerin istendiğine dikkat çeken Bitdefender, tüketicilerin kesinlikle kişisel bilgilerini paylaşmaması gerektiğini vurguluyor. Ayrıca benzer dolandırıcılığın Facebook’ta da olduğu belirtiliyor.

İngilizlerin çiçek tekliflerine, Almanların Sevgililer Günü kartlarına dikkat etmelerini isteyen Bitdefender, Android kullanıcılarını da ayrıca uyarıyor.

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting