EN YAYGIN SALDIRI YÖNTEMİ SMS DOLANDIRICILIĞI

SMS dolandırıcılığı

Üç kıtadan, 7.335 katılımcının yer aldığı rapor, SMS dolandırıcılığı %45,4 ile en yaygın saldırı yöntemi olduğunu ve dört kişiden birinin en az yılda bir güvenlik sorunu yaşadığını ortaya koydu.

EN YAYGIN SALDIRI YÖNTEMİ SMS DOLANDIRICILIĞI .Üç kıtada internet kullanıcılarının siber güvenlik konusundaki düşüncelerini ölçümleyen, 2024 Tüketici Siber Güvenlik Değerlendirme Raporu’nu paylaşıldı.

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya, İspanya, Fransa, İtalya ve Avustralya’dan, 16 ila 55 yaş arası 7.335 kişinin katılımıyla gerçekleşen araştırma, mevcut dijital ortama ve siber suçlara dair önemli veriler sunuyor.

Elde edilen bulgular, SMS dolandırıcılığı %45,4 ile en yaygın saldırı yöntemi olduğunu ve dört kişiden birinin en az yılda bir güvenlik sorunu yaşadığını ortaya koydu.

Bu tür araştırmalar, kullanıcıların ihtiyaçlarını ve endişelerini anlamak için önemli. Raporda elde edilen veriler, siber güvenlik bilincinin artırılması ve daha güvenli bir dijital ortam sağlanması adına koruma önlemlerinin artırılması gerektiğini vurguluyor.

SMS dolandırıcılığı

Türkiye’de son dönemde görülen SMS dolandırıcılığı içeriklerine sahte kargo teslimat bilgisi, alışveriş sitelerinin iş teklifleri ve bankalardan gelen sahte şifre güncelleme örneklerini verebiliriz.

Bu tür mesajlar alındığında kullanıcıların, gerçek internet sitesini veya online uygulamasını manuel olarak kontrol etmeliler.

 

Raporda Elde Edilen Önemli Veriler

 

  1. Her kullanıcının ortalama 3 ila 5 arasında çevrimiçi hesabı bulunuyor. Yapılan araştırmalar, internet kullanıcılarının ortalama 3 ila 5 arasında çevrimiçi hesabı olduğunu, üçte birlik bir kısmın 6 veya daha fazla hesabı olduğunu gösteriyor. Günümüzde veri ihlallerinin günlük bir olay haline geldiği göz önüne alındığında, her hesap için farklı şifreler kullanmak önem taşıyor.

 

  1. Katılımcıların dörtte biri, son 12 ay içinde en az bir güvenlik olayı yaşadığını belirtiyor. Avustralyalılar %37,6 ile genel ortalamanın %12 üzerinde bir oranla siber suçlarla en fazla karşılaşan grup olurken, onları İspanya (%27,9), ABD (%26,7), Almanya (%26,3), Fransa (%19,6), İngiltere (%17,2) ve İtalya (%16,1) takip ediyor.

 

  1. SMS dolandırıcılığı en yaygın siber saldırı yöntemi. Sıklıkla çeşitli yöntemlerle gündeme gelen SMS dolandırıcılıkları, %45,4 oranında en yüksek saldırı yöntemi olarak öne çıkıyor. Bunun, % 44,4’ünü dolandırıcılık girişimleri ve %42,1’ini kimlik avı e-postaları oluşturuyor. Bildirilen olayların %27,5’ini veri ifşası oluştururken, bunu %16,4 ile kötü amaçlı yazılım bulaşması takip ediyor.

 

  1. Her 5 kişiden 4’ü akıllı telefonlarını finansal ve sağlık işlemleri için kullanıyor. Katılımcıların %78,3’ü akıllı telefonlarını bankacılık işlemleri, sağlık verilerine erişmek, yatırımları yönetmek ve kripto ticareti yapmak için kullandığını belirtiyor. Tüketicilerin en büyük siber güvenlik korkusu, bilgisayar korsanlarının mali durumlarına erişmesi olsa da yeterli güvenlik adımları ihmal ediliyor.

 

  1. Şifre yönetimi en zayıf halka olmaya devam ediyor. Siber saldırılara yol açan en zayıf nokta şifre yönetimi olarak ön plana çıkıyor. Bulgular, katılımcıların %37’sinin şifrelerini yazdığını, %18,7’sinin üç veya daha fazla hesap için aynı şifreyi kullandığını, %15,8’inin en az iki hesap için aynı şifreyi kullandığını ortaya koyuyor. Tüm hesaplarımız için 2FA çift faktör doğrulama özelliğinin aktif olarak kullanılması önem taşıyor.

 

  1. Yapay zeka ve çocuk güvenliği kullanıcılar için en önemli tehdit. Katılımcıların %91,6’sı yapay zekanın güvenlik ve gizlilik etkileri konusunda “endişeli” ya da “çok endişeli” olduklarını belirtiyor. Benzer şekilde yaklaşık %70 katılımcı, çocukların çevrimiçi gizliliği ve güvenliği konusunda “endişeli” olduklarını söylüyor. Üçte biri ise “çok endişeli” olduğunu ifade ediyor.

Dreame R20 dikey süpürge incelemesi: Hafif, güçlü ve kullanışlı