Rusya Ukrayna’yı işgali sırasında tarihi bir bilgisayar müzesini yok etti

Rusya Ukrayna'yı işgali sırasında tarihi bir bilgisayar müzesini yok etti

Bu haftanın başlarında, Ukrayna’nın en büyük özel bilgisayar müzelerinden biri olan Club 8-bit, Mariupol kuşatması sırasında yok edildi. Rusya saldırıları neticesinde önemli bir müze zarar gördü. İşte tüm detaylar.

Rusya Ukrayna saldırısı 20 günden fazladır devam ediyor. Bu saldırı neticesinde çok fazla yer ve insan zarar görmüş durumda. Yapılan son paylaşıma göre 21 Mart’ta “İşte bu, Mariupol bilgisayar müzesi artık orada değil” ifadeleri yer aldı. Müzede eserleri olan insqanlar “15 yıldır biriktirdiğim koleksiyondan geriye sadece müzenin FB sayfasında, web sitesinde ve radyo istasyonunda yer alan anıların parçaları kaldı” ifadelerini kullandı. Club 8-bit’in koleksiyonu, 1950’lere kadar uzanan öğelerle birlikte 500’den fazla bilgisayar tarihini içeriyordu.

Rusya Ukrayna'yı işgali sırasında tarihi bir bilgisayar müzesini yok etti

Güvenilir bir kaynak olan Gizmodo, müzeyi 2018’de ziyaret etmişti. Gizmodo’ya göre o zamanlar dünyanın herhangi bir yerinde bulunabilecek Sovyet dönemi bilgisayarlarının “en büyük ve en havalı koleksiyonlarından biri” Ukrayna’da bulunuyordu. Müzenin yıkımını daha da dokunaklı yapan şey, Ukrayna ve Rus halkı arasında ortak bir tarihi belgelemiş olması. Buna ek olarak Mariupol’un birçok sakini gibi evini kaybetti. Savaşın başlamasından bu yana, yaklaşık 10 milyon insan çatışma nedeniyle yerinden edildi. Bu durum da bu saldırıyı  ikinci dünya savaşından bu yana en hızlı büyüyen mülteci krizi haline getirdi. Henüz iki tarafla da bir müzakere anlaşması ortaya çıkmadı.

Yeni Windows güncellemesi büyük bir probleme neden oluyor