Ana SayfaDonanımRouterlara Olan İhtiyaç Günden Güne Artıyor

Routerlara Olan İhtiyaç Günden Güne Artıyor

Evlerde birbirine bağlanan elektronik cihazların giderek artması ve bu cihazların tek bir kaynakta toplanarak yönetilmesi router gereksinimini doğrudan etkiliyen faktörlerin başında yer alıyor. 

TP-LINK Ülke Müdür Yardımcısı Ali Dinçer, bundan beş yıl önce bilgisayar ağı (network) dendiğinde sadece kurumların gereksinimi olan pahalı bir yatırımın akla geldiğini, oysa günümüzde artık evlerde bile geniş ağların oluştuğuna dikkat çekiyor. İnternetin yaygınlaşması, birbiriyle eşzamanlı cihazların artması (akıllı telefonlar, tabletler, televizyon, uydu Alıcı, vb), basit, kolay ve ucuz bir şekilde ağ kurulabilmesi bu olguyu daha da yaygınlaştırıyor. TV’den bilgisayara, akıllı telefondan uydu alıcıya, oyun konsollarına kadar evde kullandığımız elektronik cihazların ortak bir ağda toplanması artık hem kolay hem de ucuz. Ali Dinçer, interneti olan evlerde bir router yatırımı ile tüm bu cihazların birbirleri ile haberleştirebileceğini söylüyor.

Bu gelişmelerin sonucunda Türkiye’de 2013 yılında router satışlarında ciddi bir artış beklediklerini ifade eden Dinçer, “2012 yılında bunun ilk izlerini gördük. Önceki yıla göre yüzde 150 civarında artan satış adetlerimizin 2013 yılında patlama yapmasını bekliyoruz. TP-LINK markası altında dünyada yüzde 25’lik bir orana sahip olan router satışlarının Türkiye’de de gerek bağlantı tiplerinin değişmesi gerekse de kullanım alanlarının fazlalaşmasından dolayı aynı adetlere ulaşmasını bekliyoruz” dedi. TP-Link_4300

- Reklam -

USB portlar ile çok fonksiyonlu kullanım

TP-LINK routerlarının üzerinde USB giriş yuvaları yer alıyor. Bu da router’ı birçok harici cihaza bağlayarak çok amaçlı kullanım sağlıyor. Örneğin harici diski router’a bağlayarak tüm dünyadan FTP sunucu özelliği ile diskteki verilere ya da Media Sunucu özelliği ile evdeki tüm akıllı cihazlardan diske erişmek mümkün. Böylece akıllı televizyon, medya oynatıcı, tablet bilgisayar, akıllı telefon ve oyun konsolu ortak bir ağda toplanıyor; film, müzik ve fotoğraflar paylaşılabiliyor. USB yuvalarına bağlanabilecek diğer bir cihaz ise yazıcılar. Bu sayede yazıcıyı evdeki tüm bilgisayarlar -ekstra herhangi bir bağlantıya ihtiyaç kalmadan- ortak olarak kullanabiliyor.

Çift kanallı router’lar ile daha hızlı ağlar…

Bugün birden fazla bilgisayar olan ev sayısının giderek arttığını; bunlara bir de kablosuz internete erişebilen akıllı telefon, tablet, uydu alıcısı, medya oynatıcılar gibi cihazların eklendiğini söyleyen Dinçer, router teknolojisinin de bu gelişmeye paralel bir gelişim gösterdiğini belirtiyor. TP-LINK’in çift kanallı (dual band) router modellerinin çoğaldığına işaret eden Dinçer, “Evde kullandığımız cihazlar farklı kanal hızlarına gereksinim duyabiliyorlar. Ayrıca ağa dahil olan cihaz sayısı arttıkça bağlantı hızlarını ve stabiliteyi koruyabilmek için de çift kanallı bir yönlendirici büyük avantaj sağlıyor” dedi.

TP-LINK’in eşzamanlı, çift kanallı üç farklı model yeni nesil router’ı bulunuyor. Modeller şunlar:

–      TL-WDR3500: 4 adet 10/100Mbps kablolu bağlantı portuna sahip olan ürün, toplam 600 Mpbs bant genişliğini 2.4GHz 300Mpbs ve 5GHZ 300Mpbs kablosuz bağlantı olarak eşzamanlı çift kanal (dual-band) üzerinden paylaştırıyor. Tek USB girişi bulunan bu model standart bir ev kullanımı için ideal. Fiyatı: 199TL (KDV dahil)

–      TL-WDR3600: 4 adet 10/100/1000Mbps kablolu bağlantı portuna sahip olan ürün, toplam 600 Mpbs bant genişliğini 2.4GHz 300Mpbs ve 5GHZ 300Mpbs kablosuz bağlantı olarak eşzamanlı çift kanal (dual-band) üzerinden paylaştırıyor. 2 USB girişi bulunan cihaz ev ve küçük ofisler için ideal. Fiyatı: 259TL (KDV dahil)

–      TL-WDR4300: 4 adet 10/100/1000Mbps kablolu bağlantı portuna sahip olan ürün, toplam 750 Mpbs bant genişliğini 2.4GHz 300Mpbs ve 5GHZ 450Mpbs kablosuz bağlantı olarak eşzamanlı çift kanal (dual-band) üzerinden paylaştırıyor. 2 USB girişi bulunan ürün, çoklu sayıda ağ bağlantısına ihtiyaç duyan ev ve küçük ofislere öneriliyor. Fiyatı: 339TL (KDV dahil)

–      TL-WDR4900 (Yeni model): 4 adet 10/100/1000Mbps kablolu bağlantı portuna sahip olan ürün, toplam 900 Mpbs bant genişliğini 2.4GHz 450Mpbs ve 5GHZ 450Mpbs kablosuz bağlantı olarak eşzamanlı çift kanal (dual-band) üzerinden paylaştırıyor. 2 USB girişi bulunan ürün, teknoloji tutkunu ve yüksek performans bekleyen ev ve ofis kullanıcılarının tüm beklentilerini karşılayacak. Çok yakında piyasaya çıkacak olan bu ürünün son kullanıcı fiyatı 499TL (KDV dahil) seviyesinde olacak.

- Reklam -
Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting