Renault-Nissan İttifakı ile Volkswagen Group’un Büyük Rekabeti

Renault Nissan İttifakı

Renault-Nissan İttifakı büyük bir rekabet içinde olduğu Volkswagen Group’u 2017 yılının ilk yarısındaki satışlarda yakalamayı başardı.

Renault, Nissan, Alpine, Dacia, Datsun, Infiniti, Lada, Mitsubishi ve Venucia markalarından oluşan Renault-Nissan İttifakı,2017 yılının ilk yarısında 5.15 milyon araç satarak yılın aynı döneminde 5.27 milyon araç satan Volkswagen Group’u yakalayarak Dünyanın en büyük otomobil üreticisi olma yolunda önemli bir noktaya geldi. Ayrıca 480.000 elektrikli otomobil satışı yaptı.

Geçen yılın tamamında 9.96 milyon araç satan bu ittifak aynı dönemde 10.3 milyon araç satan Volkswagen Group‘un gerisinde kalmıştı. Bu yıl ise piyasadaki bu iki rakibin arasındaki satış farkı yok denecek kadar az.

Renault-Nissan İttifakı’nın Başkanı Carlos Ghosn çok iddialı konuştu.

Nissan İngiltere, Renault Fransa ve Mitsubishi ise Amerika pazarında güçlenirken grup başkanı Carlos Ghosn “Güçlü bir teknolojiye sahibiz ve  devrim niteliğindeki elektrikli modellerimizi de geliştirerek genişletilmiş ittifakımız ve tüm üye markalarımız ile birlikte küresel pazardaki varlığımızı güçlendirerek Dünya’nın dört bir yanındaki müşterilerimize yeni nesil mobil hizmetler sunacağız” dedi.