Razer dizüstü bilgisayarlarda kritik güvenlik açığı!

Razer dizüstü

Oyuncular için üretilen Razer dizüstü bilgisayarlarda kritik güvenlik açığı ortaya çıktı. Razer’ın da kabul ettiği bu güvenlik açığı yüzünden tüm Razer dizüstü bilgisayarlar maalesef ki çok büyük tehlike altında.

Oyuncuların yakından bildiği Razer firması, geçtiğimiz yıllarda aksesuarların yanında bilgisayar işine girmeye karar vermişti. Üretmiş olduğu üst düzey donanıma sahip dizüstü bilgisayarları ile büyük beğeni toplayan Razer, kritik bir güvenlik açığı ile karşı karşıya kaldı.

Razer dizüstü bilgisayarlar risk altında

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz aylarda Mac modellerinde üretim moduna erişimi mümkün kılan CVE-2018-4251 güvenlik açığı ortaya çıkmış ve bu hızlı bir şekilde yayınlanan güncelleme ile kapatılmıştı. Razer dizüstü bilgisayarların büyük bir bölümünde de CVE-2018-4251 açığının olduğu ortaya çıktı.

Xbox One klavye ve mouse seti Razer Turret satışa sunuldu!

Güvenlik araştırmacası olan Bailey Fox; “Razer’ın SPI Flash’ın tam okuma / yazma olarak ayarlandığı ve Intel CPU’nun ME Üretim Modunda bırakıldığı için tüm dizüstü bilgisayarları etkileyen bir güvenlik açığı var.” ifadelerini kullandı. Üretim modundaki açık yüzünden hackerlar kolayca PC’de modifikasyonlar yapabiliyor.

Razer dizüstü

Yani direkt olarak BIOS’a yapılacak kolay bir müdahale sonrası PC’nizi hackerlara teslim etmiş oluyorsunuz. Bu güvenlik açığı Razer cephesi tarafından da kabul edildi. Firma CVE-2018-4251 güvenlik açığını kapatmak için çalışmalara başladığını ve en kısa süre içerisinde güncelleme yayınlanacağını belirtiyor.


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin